Płodna Polka

Płodna Polka

by -

Aż 82% Polek, które nie posi­ada­ją jeszcze dzieci, nigdy nie diag­no­zowało się pod kątem swo­jej płod­noś­ci, przy czym, co czwarta z nich planu­je ciążę po 30. roku życia. Tym­cza­sem jed­ną z przy­czyn bezpłod­noś­ci jest zbyt póź­na decyz­ja o założe­niu rodziny połąc­zona z wczes­nym wejś­ciem w okres przek­wi­ta­nia. W celu pro­mocji badań diag­nozu­ją­cych płod­ność kobi­ety rusza kam­pa­nia społecz­na „Płod­na Pol­ka”.

W związku ze stale pod­noszą­cym się wiekiem, w którym Pol­ki decy­du­ją się na pier­wszą ciążę, rośnie licz­ba prob­lemów z poczę­ciem dziec­ka. Kobi­ety nie mają świado­moś­ci, że z każdym rok­iem szanse na macierzyńst­wo male­ją, a po 33. roku życia zde­cy­dowanie spada­ją. Na płod­ność negaty­wnie wpły­wa­ją również czyn­ni­ki związane ze stylem życia, jak stres lub zła dieta. Sza­cu­je się, że prob­lem niepłod­noś­ci doty­ka już około 15% par.

Mis­ją kam­panii „Płod­na Pol­ka” jest edukac­ja społeczeńst­wa w zakre­sie koniecznoś­ci wykony­wa­nia badań diag­nozu­ją­cych gospo­darkę hor­mon­al­ną kobi­ety i jej możli­wość zajś­cia w ciążę. Przewidziane w ramach kam­panii dzi­ała­nia mają na celu propagowanie świadomego planowa­nia pier­wszej ciąży, poprzez kon­trolę drożnoś­ci jajników – wykony­wa­nia badań „Paki­etu kobiecego”, czyli AMH, FSH oraz USG połąc­zonych z kon­sul­tacją z lekarzem spec­jal­istą w dziedzinie niepłod­noś­ci.

Portrait of the pregnant woman

Warto pod­kreślić, że w jajnikach zna­j­du­je się określona ilość jajeczek przez­nac­zona na całe życie. Oznacza to, że po ich wycz­er­pa­niu, kobi­eta nie będzie mogła zajść w ciążę, nawet jeśli wciąż miesiączku­je. Dzię­ki wyko­na­niu badań „Paki­etu kobiecego” jesteśmy w stanie określić rez­er­wę jajeczek, a tym samym osza­cow­ać, jak dłu­go kobi­eta będzie płod­na – powiedzi­ał dr Grze­gorz Mru­gacz z Klini­ki Leczenia Niepłod­noś­ci „Bocian”.

W ramach kam­panii opra­cow­ano cykl mate­ri­ałów porad­nikowych doty­czą­cych płod­noś­ci kobi­ety. Zostały przewidziane również akc­je bezpłat­nych badań „Paki­etu kobiecego”. Wszys­tkie infor­ma­c­je oraz aktu­al­noś­ci zna­j­du­ją się na stron­ie www.plodnapolka.pl.

Kam­pa­nia jest orga­ni­zowana przez Fun­dację „Nadzie­ja dla zdrowia” przy wspar­ciu mery­to­rycznym dr Grze­gorza Mru­gacza, wicepreze­sa Pol­skiego Towarzyst­wa Medy­cyny Rozro­du, dyrek­to­ra medy­cznego Klinik Leczenia Niepłod­noś­ci „Bocian”. Została obję­ta patronata­mi: Pol­skiego Towarzyst­wa Medy­cyny Rozro­du, Pol­skiego Towarzyst­wa Położnych, Naczel­nej Rady Pielęg­niarek i Położnych oraz Prze­wod­niczącego Rady Mias­ta Białys­tok.

 

Raport został opra­cow­any na pod­staw­ie badań Inter­ak­ty­wnego Insty­tu­tu Badań Rynkowych na zlece­nie Klini­ki Leczenia Niepłod­noś­ci „Bocian” Anal­izą obję­to grupę 269 kobi­et w wieku 18–35 lat. Struk­tu­ra pró­by została sko­ry­gowana przy uży­ciu wagi anal­i­ty­cznej tak, by odpowiadała struk­turze pol­s­kich kobi­et w wieku 18–35 lat pod wzglę­dem kluc­zowych cech związanych z przed­miotem bada­nia. Przy kon­strukcji wagi uwzględ­niono zmi­enne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wyk­sz­tałce­nie oraz wielkość miejs­cowoś­ci zamieszka­nia, a także zmi­enne związane z sze­roko poję­tym stylem życia.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz