Co wiecie o bliźniętach?

Co wiecie o bliźniętach?

Iden­ty­czni. Bliźnię­ta to gene­ty­czny fenomen. Dawniej dzieci podob­ne niczym dwie kro­ple wody wzbudza­ły niemałą sen­sację, dziś jest ich wokół nas coraz więcej (ciążom bliź­ni­aczym sprzy­ja­ją medy­czne metody wspo­ma­gania poczę­cia). Nadal jed­nak zadzi­wia­ją i zwykłych ludzi, i naukow­ców. Oto kil­ka niesamow­itych fak­tów.

Takie same? Nie do koń­ca.
Wyglą­da­jące iden­ty­cznie bliźnię­ta wcale nie mają iden­ty­cznych odcisków pal­ców. Lin­ie papi­larne są abso­lut­nie niepow­tarzalne i choć bliź­ni­a­ki mają niemal takie samo DNA, nie doty­czy to linii na opuszkach pal­ców (cieka­wost­ka: unikalne dla każdego z bliźniąt lin­ie pow­sta­ją między 6 a 13 tygod­niem życia płodowego).

Lus­trzane odbi­cia
Przy­na­jm­niej w 25% przy­pad­ków jed­no z bliźniąt jest lus­trzanym odbi­ciem drugiego. Jak to się objaw­ia? Jed­no z dzieci może być pra­wo -, a drugie leworęczne, charak­terysty­czne znamiona pojaw­ia­ją się po prze­ci­wnych stronach ciała, a włosy kręcą się w odwrot­nych kierunk­ach.

Two twin little girls playing in tree trunk

Włas­ny język
Blisko połowa bliź­ni­aków porozu­miewa­jąc się między sobą tworzy swój włas­ny, zrozu­mi­ały tylko dla nich, język. Auto­nom­iczny kod składa­ją­cy się z jęków, pom­ruki­wań, wyrazów dźwiękon­aślad­ow­czych oraz wymyślonych słówek jest charak­terysty­czny dla dzieci wychowu­ją­cych się ze sobą bard­zo blisko i rozwi­ja­ją­cych się podob­nie. Dlat­ego poza bliźnię­ta­mi zdarza się również u dzieci nie spokrewnionych tak blisko, ale w podob­nym wieku i na podob­nym etapie roz­wo­ju, jeśli prze­by­wa­ją ze sobą non-stop. Wymyślony język zani­ka, gdy maluchy poz­na­ją język „nor­mal­ny” i zaczy­na­ją się za jego pomocą komu­nikować.

Jed­na mama, dwóch ojców
Niepraw­dopodob­ne, ale możli­we. Co praw­da szansa na taką kom­bi­nację to jak wygry­wanie kole­jno kilku szóstek w tot­ka, ale rzeczy­wiś­cie się może zdarzyć. Tajem­ni­ca tkwi w anom­ali­ach. Stan­dar­d­owo pod­czas jed­nego cyk­lu u kobi­ety uwal­nia się jed­no jajeczko, które ma szan­sę zostać zapłod­nione. Rzad­ko zdarza się, że jajecz­ka są dwa. Biorąc pod uwagę fakt, że plem­ni­ki mają zdol­ność przetr­wa­nia w orga­nizmie kobi­ety do 5 dni, szansa na zapłod­nie­nie dwóch jajeczek przez dwa pochodzące od różnych osób plem­ni­ki ist­nieje. Jak obliczyli naukow­cy, zdarza się to raz na mil­ion (!) przy­pad­ków.

Wysok­ie kobi­ety mają więk­sze szanse na bliźnię­ta
Chodzi o obec­ność w ich orga­nizmie pewnego biał­ka, które pow­sta­je w odpowiedzi na sty­mu­lu­ją­cy rozwój koś­ci hor­mon wzros­tu. Wysok­ie kobi­ety mają go więcej, co – jak dowiedziono — wpły­wa na zwięk­szone szanse owu­lacji. Białko to wys­tępu­je również u krów, wobec tego praw­dopodobieńst­wo ciąży bliź­ni­aczej jest też wyższe u wiel­bi­cielek nabi­ału (białko wraz z mlekiem trafia do ich orga­niz­mu i także „pod­bi­ja” owu­lację). U weganek ciąże bliź­ni­acze zdarza­ją się 5 razy rzadziej.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz