Trzeci migdał

Trzeci migdał

by -

Każdy z nas mały i duży prze­chodz­ił anginę. Objaw­ia się zacz­er­wieniony­mi i pow­ięk­szony­mi migdałka­mi z białym nalotem. Pojaw­ia się też sil­ny ból gardła, głowy oraz najczęś­ciej wys­tępu­je wyso­ka gorącz­ka. Anginy są bard­zo niebez­pieczne dla naszego orga­niz­mu, bo powodu­ją poważne powikła­nia.

Depositphotos_24300073_l(1)

Kiedy konieczny jest zabieg

Każdy z nas mały i duży prze­chodz­ił anginę. Objaw­ia się zacz­er­wieniony­mi i pow­ięk­szony­mi migdałka­mi z białym nalotem. Pojaw­ia się tez sil­ny ból gardła, głowy oraz najczęś­ciej wys­tępu­je wyso­ka gorącz­ka. W lecze­niu sto­su­je się m.in. anty­bio­ty­ki.

Częs­to anginy są bard­zo niebez­pieczne dla naszego orga­niz­mu i powodu­ją poważne powikła­nia. Trze­ci migdał położony jest w stropie nosog­a­rdła. Zwyk­le ma czworokąt­ny lub trójkąt­ny ksz­tałt i skła­da się z 4 do 6 płatów rozdzielonych prze­gro­da­mi łącznotkankowy­mi.

Nasilony wzrost migdał­ka gardłowego przy­pa­da miedzy 3 a 4 oraz 6 i 7 rok­iem życia. Najczęś­ciej po okre­sie pok­wi­ta­nia ule­ga stop­niowe­mu zanikowi. Samo pow­ięk­sze­nie migdał­ka nie jest chorobą, jed­nak z uwa­gi na swo­je umiejs­cowie­nie, pato­log­icznie prze­rośnię­ty trze­ci migdal, może być przy­czy­na wielu chorób. Najczęś­ciej są to: anginy, nawraca­jąc zapale­nie ucha środ­kowego, częste infekc­je nosa i zatok przynosowych. Objaw­ia­ją się rop­ny­mi katara­mi, zaburzeni­a­mi w odd­y­cha­niu, pod­czas snu chra­paniem i bezdechem oraz zaburzeni­a­mi we wzroś­cie uzę­bi­enia, a także wada­mi zgryzu.

Objawy
Dzieci, które posi­ada­ją prze­rost migdał­ka gardłowego mają stale uchy­lone usta, są apaty­czne i blade. Utrud­nione­mu odd­y­cha­niu przez nos towarzyszy ślu­zowo-rop­na wydzieli­na. Moż­na też zaob­ser­wować, że dziecko gorzej słyszy. Przewlekła niedrożność dróg odd­e­chowych może mieć wpływ na spowol­nie­nie roz­wo­ju intelek­tu­al­nego i fizy­cznego dziec­ka. Bard­zo waż­na jest kon­sul­tac­ja i diag­noza u spec­jal­isty laryn­golo­ga, który dobierze najskuteczniejsza metodę leczenia.

Lecze­nie
W przy­pad­ku wys­tępowa­nia negaty­wnych objawów związanych z prze­rostem trze­ciego migdał­ka wykonu­je­my najczęś­ciej chirur­giczne usuniecie – ade­noidek­tomię. Zabieg wykony­wany jest w znieczu­le­niu ogól­nym przy zas­tosowa­niu wiz­ual­iza­cji endoskopowej, umożli­wia­jącej pre­cyzyjne wycię­cie tkan­ki ade­noidal­nej. Należy dodać, ze wycię­cie migdał­ka gardłowego nie powodu­je upośledzenia odpornoś­ci orga­niz­mu. Obec­ne nowoczesne metody leczenia są bezkr­wawe, bez­pieczne. Dziecko po takim zabiegu wraca do domu już po 3 – 4 godz­i­nach. Powrót do przed­szko­la czy szkoły może nastąpić po upły­wie tygod­nia.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz