Zapalenie ucha — jak pomóc dziecku?
Zapalenia uszu, a zwłaszcza zapalenie ucha środkowego, to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Ocenia się, że 65% dzieci do 2. roku życia, choruje na nie przynajmniej raz.
Szczyt zachorowań występuje między 6. a 18. miesiącem życia. 90% przypadków ostrego zapalenia ucha poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych. Po ukończeniu siedmiu lat choroba występuje o wiele rzadziej, ale może się pojawić także u nastolatków i osób dorosłych.
Nie tylko bakterie
Ucho środkowe poprzez trąbkę słuchową jest anatomicznie powiązane z gardłem, nosem (jama nosowo-gardłowa) i graniczy z uchem zewnętrznym. Bakterie przedostają się z gardła lub nosa, poprzez trąbkę Eustachiusza, do jamy ucha środkowego. Nigdy nie dzieje się odwrotnie.
Zapalenie ucha środkowego najczęściej rozwija się w wyniku przeziębienia lub infekcji gardła. Najczęściej wywołują je te same bakterie, które są przyczyną zapaleń gardła czy krtani, czyli Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Ale są także anatomiczne i immunologiczne przyczyny choroby. Anatomiczne zwykle mają związek z szeroką i zbyt poziomo ustawioną trąbką słuchową, do której przez nosogardziel może się wlewać pokarm w efekcie refluksu treści pokarmowej. Rozwojowi zapalenia ucha sprzyja też niedojrzałość układu immunologicznego. Ryzyko rozwoju choroby łączy się ze sztucznym karmieniem, wdychaniem przez dziecko dymu tytoniowego, alergią, nieprawidłową budową podniebienia, przerostem migdałków czy zapaleniem zatok przynosowych oraz skłonnościami genetycznymi.
Co się dzieje w uchu?
Gdy bakterie dotrą do ucha środkowego zaczynają się mnożyć i wywołują zapalenie. W miarę nasilania się infekcji śluzówka trąbki Eustachiusza obrzmiewa podobnie jak śluzówka gardła czy nosa podczas przeziębienia. Ropna wydzielina, która gromadzi się w uchu nie ma gdzie odpłynąć (nie może się wydostać na zewnątrz) uciska więc na bębenek, powodując bardzo silny ból. Niekiedy ciśnienie jest tak wielkie, że powoduje pękniecie bębenka i ból nagle ustępuje. Wydzielina opuszcza ucho środkowe poprzez jego zewnętrzną część, czyli „wylewa” się z ucha. Pęknięty bębenek szybko zarasta, ale po upływie tygodnia, dziecko powinien zbadać lekarz. To ważne, bo gdyby pękniecie nie zarosło, może doprowadzić do znacznej utraty słuchu, a nawet głuchoty. Zapalenie ucha środkowego nie jest zakaźne.
Oblicza choroby
Zapalenie ucha środkowego specjaliści dzielą na kilka grup. Jednak upraszczając problem można wymienić ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego.
Ostra postać choroby trwa do 3 tygodni, a przewlekła – ponad 3 miesiące. Ostra postaćwystępuje głównie u dzieci. Objawy choroby są różne w różnych grupach wiekowych. U dzieci do 2. roku życia dominuje gorączka (nawet do 40 st. C), niepokój, zaburzenia snu, niechęć do ssania, wymioty. Czasami pojawia się także biegunka. Starsze skarżą się na ból ucha lub głowy. Zwykle jest to ból pulsujący, nasilający się w pozycji leżącej oraz w nocy. Dziecko mówi, że szumi mu w uszach. Może też źle słyszeć. Bywa jednak, że jednym z pierwszych objawów choroby jest wyciek ropy z ucha. Jeżeli dziecko wcześniej nie skarżyło się na ból, rodzice mylą wysięk z ucha z nadmiernym wytwarzaniem woskowiny i lekceważą chorobę.
Na ból uszu dzieci reagują natychmiast. U niemowląt objawia się to płaczem, który przypomina piskliwe zawodzenie, wyraźnie odmienne od innych rodzajów płaczu.
Niedoleczone zapalenie może przejść w przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Szczelina powstała w błonie pozwala, aby do jego wnętrza wnikały bakterie, które wywołują lub podtrzymują istniejący stan zapalny. To nieuchronnie prowadzi do zniszczenia delikatnych struktur ucha środkowego. Charakterystyczną cechą tej postaci choroby jest nie zarastające pękniecie błony bębenkowej oraz okresowe wycieki z ucha. Aby nie doprowadzić do utraty słuchu, niezbędne jest odsysanie wydzieliny i oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego naskórka. Zwykle robi się to przez zakraplanie do ucha kropli z antybiotykiem.
Przewlekła postać zapalenia może przybrać tzw. formę prostą z pojawiającą się śluzowatą wydzieliną bądź przekształcić się w zapalenie perlakowate. To niebezpieczne schorzenie. W uchu tworzy się zmiana przypominająca kształtem perłę i stąd nazwa. Powstaje ze złuszczonego nabłonka, zaschniętej wydzieliny i bakterii. Perlak, chociaż nim nie jest, zachowuje się jak nowotwór i ma tendencje do wznowy. Pozostając w uchu stopniowo niszczy kości, kosteczki słuchowe, nerwy oraz błędnik. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej postaci zapalenia ucha środkowego jest operacja.
Jak to się leczy?
W początkowym okresie zapalenia ucha środkowego, kiedy dominuje infekcja, leczenie koncentruje się na podawaniu leków przeciwzapalnych (zwykle antybiotyków) oraz zmniejszających dolegliwości towarzyszące chorobie, czyli leki przeciwbólowe, obkurczające błonę śluzową nosa i nosogardła. Jeżeli leki są odpowiednio dobrane po 48–72 godzinach główne dolegliwości mijają. Może się jednak zdarzyć, że pomimo przyjmowania antybiotyków w uchu pojawi się płyn. Wtedy trzeba się skontaktować z lekarzem. Być może konieczne będzie wykonanie zabiegu nazywanego paracenteza. Polega on na nacięciu błony bębenkowej, aby uwolnić płyn, który nie może się wydostać z wnętrza ucha. Czasem trzeba podać inny, zwykle silniejszy antybiotyk. Leczenie zapalenia ucha zawsze trzeba doprowadzić do końca, aby uniknąć powikłań. Podawanie antybiotyków znacznie ograniczyło liczbę powikłań wewnątrzczaszkowych, czyli zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, ropni mózgu lub móżdżku czy zakrzepowych zapaleń zatoki esowatej. Ale zdarzają się powikłania wewnątrzskroniowe, czyli niedowład lub porażenie nerwu twarzowego oraz zapalenie ucha wewnętrznego. Najgroźniejszym powikłaniem jest niedosłuch przewodzeniowy. Dziecko, które przeszło zapalenie ucha powinno być pod opieką laryngologa, aby specjalista mógł sprawdzić, czy dziecko dobrze słyszy. W razie wątpliwości wykonuje się badanie audiometryczne, czyli pomiar słyszanej skali dźwięków.
Autorką tekstu jest dr Agnieszka Dmowska z Centrum Medycznego MML w Warszawie.