Pierwsza wizyta u dentysty
Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie i jej przebieg będzie miało wpływ na późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Jak przygotować je właściwie?
Coraz więcej klinik stomatologicznych specjalizuje się w leczeniu małych pacjentów. Stomatologia dziecięca, to specjalność obejmująca diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób zęba, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych pacjentów.
Ważne jest aby dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Najlepiej nie straszyć ich bólem, lekarzem, itp… Do dentysty najlepiej pójść w celach adaptacyjnych, nie wtedy gdy dziecko ma problem i na dodatek odczuwa ból, tylko w celu zapoznania się pacjenta z personelem medycznym i otoczeniem gabinetu.
Taka wizyta często odbywa się w formie zabawy, która pozwala dziecku na oswojenie się ze sprzętem stomatologicznym. Mile widziany jest gabinet w którym oprócz medycznego wyposażenia znajdują się np. zabawki, gadżety które „uśmiechają się do dziecka”. Przyjazna atmosfera kształtuje u dzieci pozytywny stosunek do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Kojarzą się dziecku z zabawą i miłym oraz bezstresowym spędzaniem czasu. Na zachętę do kolejnych wizyt, wszystkie dzieci otrzymują nagrodę za wytrwałość czy odwagę.
- Ubytki próchnicowe leczymy poprzez bezbolesne czyszczenie oraz zakładanie wypełnień. Stosowane są kolorowe wypełnienia, które powodują, że pacjent emocjonalnie podchodzi do leczenia mogąc osobiście wybrać sobie „własny kolor plomby”. Przy leczeniu kanałowym lub w sytuacjach kiedy konieczne jest usunięcie zęba – przed znieczuleniem igłą smaruje się błonę śluzową znieczulającym żelem o owocowych smakach, sprawiając, że zastrzyk staje się bezbolesny — mówi dr Jakub Dziewit z kliniki Soldent (na zdj.). W razie potrzeby w gabinecie stosowane są zabiegi polegające na lakowaniu, lakierowaniu i lapisowaniu zębów, które zabezpieczają zęby w miejscach szczególnie podatnych na próchnicę.
NAJWAŻNIEJSZA jest higiena jamy ustnej oraz profilaktyka próchnicy i wad zgryzu już od najmłodszych lat!
Wielką odpowiedzialnością ze strony rodziców jest nauka prawidłowej higieny jamy ustnej — mycie zębów, masaż dziąseł i przecieranie języka — powinno odbywać się codziennie, najlepiej po każdym posiłku — od około 1 roku zycia.
Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna i powinna nastąpić już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki. Należy ją powtarzać co trzy miesiące, chyba że lekarz nie zaleci częściej.