Krewetki z grzankami i aioli szczypiorkowym

Krewetki z grzankami i aioli szczypiorkowym

by -
Krewetki to jedno z najbardziej popularnych dan morskiego menu. Jest ich 300 rodzajów i różnią się miedzy sobą wielkością. Najczęściej serwuje się je z dodatkiem masła, odrobiną chilli i czosnku. Mają ogromny potencjał kulinarny — tym razem przepis na krewetki w tempurze podawanymi na grzance i aioli szczypiorkowym.

SKŁADNIKI: ( 2 por­c­je )

* krewet­ki – 6 szt

* płat­ki jęczmi­enne (mogą być Lubel­la) – 1 szkl

* jajko do panierowa­nia – 1 szt

* sól, pieprz, papry­ka ostra

* olej do smaże­nia

 

AIOLI SZCZYPIORKOWE:

* czos­nek – 4 ząb­ki

* żółtko 1 szt

* oli­wa z oli­wek – 0,5 szkl

* sól, pieprz, sok z cytryny

DODATKOWO:

* grzy­by shime­ji, świeży kop­erek, kieł­ki

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

AIOLI SZCZYPIORKOWE:

Czos­nek ścier­amy na tarce, doda­je­my łyżeczkę soku z cytryny oraz żółtko i ener­gicznie miesza­my w jed­ną stronę. Bard­zo powoli wle­wamy oli­wę cały czas miesza­jąc – sos powinien się robić coraz bardziej gęsty. Dopraw­iamy do smaku solą, pieprzem i doda­je­my bard­zo drob­no posiekany szczy­p­i­orek. Odstaw­iamy do prze­gryzienia.

KREWETKI:

Oczyszc­zone krewet­ki panieru­je­my z roztrzepa­nym jajku i posiekanych (albo zmik­sowanych w malak­serze) płatkach jęczmi­en­nych, wymieszanych z płaską łyżecz­ka papry­ki. Smażymy na zło­to na mono roz­grzanym ole­ju, odsącza­my na papierowym ręczniku i poda­je­my gorące z chrupiącą grzanką, przes­mażony­mi grzy­bka­mi shime­ji, odrobiną kop­erku i aioli szczy­p­i­orkowym.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz