Leczenie zeza obowiązkowe
Jednym z najczęstszych schorzeń narządu wzorku u dzieci jest zez. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany i leczony, tym lepiej dla dziecka. I nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna. Przede wszystkim, chodzi o prawidłowe wykształcenie się widzenia przestrzennego.
Problem zeza dotyczy około 4% dzieci. To schorzenie, w którym oczy ustawiają się w różnych kierunkach — w momencie gdy jedno oko znajduje się bliżej nosa mówimy o zezie zbieżnym, a jeśli przestawia się w kierunku skroni mówimy o zezie rozbieżnym.
Najczęściej choroba pojawia się między pierwszym, a piątym rokiem życia. Do momentu całkowitego wykształcenia się zdolności prawidłowego widzenia obuocznego — czyli do ósmego roku życia — u dziecka może pojawić się zez. Czasami jest wadą wrodzoną, warto pamiętać, że nie musi oznaczać faktycznego schorzenia.
Nie wolno odkładać badań diagnozujących zeza na okres późniejszy, gdyż w niektórych postaciach tej choroby może szybko powstać niedowidzenie. O terminie leczenia zeza musi zadecydować wyłącznie lekarz okulista — czy można jeszcze czekać, czy rozpocząć leczenie.
- Leczenie zeza, to leczenie długotrwałe. Ważna jest cierpliwość i współpraca rodziców z lekarzem. Rodzice muszą konsekwentnie realizować zalecenia lekarza m.in. dopilnować, by dziecko nosiło okulary, zasłaniać zdrowe oko, by drugie „leniwe” pracowało , ćwiczyć z dzieckiem i pojawiać się na wizytach kontrolnych w ustalonym terminie — mówi dr med. Aleksandra Koszewska- Kołodziejczak z bydgoskiej kliniki okulistycznej Oftalmika.
Zeza można zniwelować za pomocą okularów, odpowiednich ćwiczeń lub dzięki zabiegowi chirurgicznemu. Jak długo trwa leczenie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym video: