Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci
Czy powinniśmy rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy mówić prawdę malcowi, który pyta, gdzie jest teraz dziadek? A może w ogóle unikać tematu i nie zabierać dziecka na cmentarz? Jeśli i ciebie dręczy ten problem, dowiedz się, co sądzą na ten temat specjaliści.
Zabierać czy zostawić z ciocią?
Kwestie decyzji dotyczącej zabrania malca na cmentarz są uzależnione od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wiek. Jeśli dziecko jest jeszcze niemowlęciem, jego rodzice mogą zastanawiać się, czy zabranie malucha ze sobą w ogóle ma sens. Bo co, jeśli dziecko nagle rozpłacze się wniebogłosy? Przestraszone nową sytuacją wpadnie w trudną do okiełznania histerię? Taka sytuacja jest oczywiście możliwa i w związku z tym, dla swojego spokoju, wielu rodziców zostawia dziecko w domu. Z drugiej strony, jeśli nie ma możliwości, by ktoś się zaopiekował pociechą, a nie chcesz rezygnować z wizyty na cmentarzu – wybierz taką porę, w której dziecko śpi.
Innego rodzaju dylemat pojawia się, gdy rozpatrujemy kwestie pójścia na cmentarz z 3. czy 4‑latkiem. Wielu rodziców rezygnuje z zabrania ze sobą dziecka – bo będzie przeszkadzało, nie wytrwa tyle czasu, ile trzeba, może uciekać albo zacząć marudzić. To wszystko prawda – z drugiej strony, jak twierdzą psychologowie, dziecko w tym wieku jest już gotowe na przyjęcie wyjaśnień dotyczących odpowiedniego zachowania na cmentarzu i przestrzegania pewnych zasad. Musi także być stopniowo wprowadzane w tematy związane ze śmiercią – zdecydowanie lepiej zrobią to rodzice, niż kiedyś – koledzy. Jak zatem rozmawiać z malcem, by go uświadomić, ale nie przestraszyć?
Czy chciałbyś pójść z nami na cmentarz?
Rozmowa na temat przemijania i śmierci zawsze powinna odbywać się przed udaniem się na groby bliskich, a nie już na miejscu. Warto zacząć od pytania, czy dziecko w ogóle ma ochotę pójść z nami. W większości przypadków jest to dobre wprowadzenie do rozmowy, ponieważ zaciekawione dziecko zaczyna pytać. Jakiego typu pytania padają najczęściej?
- Co to jest cmentarz?
Warto wyjaśnić, że jest to miejsce, w którym jest mnóstwo nagrobków, postawionych jako pamiątka dla osoby zmarłej. Dziecku, które ma 3 lata nie musisz tłumaczyć, że dziadek leży pod ziemią – możesz natomiast w delikatny sposób przekazać to 6‑latkowi. Niezwykle ważne jest podkreślenie, że chociaż ciało znajduje się na cmentarzu, dusza zmarłej osoby jest już w innym, przyjaznym i pięknym miejscu – ta informacja będzie miała dla dziecka olbrzymie znaczenie.
- Co to znaczy, że ktoś umiera?
To jedno z najtrudniejszych pytań, z jakimi muszą uporać się rodzice. Jeżeli chcecie, możecie podpierać się książeczkami o specjalnym zadaniu – są one przygotowane przez specjalistów i pomagają dziecku zrozumieć to,