Nie bądź zielony w temacie autyzmu!
Szacuje się, że w 2014 roku w Polsce urodzi się ok 400 000 dzieci. 15 000 maluchów z tego rocznika będzie w grupie ryzyka wystąpienia autyzmu. 2 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem biorąc udział w wieczornej niebieskiej iluminacji, ubierając się na niebiesko, dodając do garderoby niebieski element albo zmieniając na niebieskie zdjęcie profilowe na profilu społecznościowym.
Organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem zachęcają do włączenia się do akcji Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu — zaburzenia, które dotyka obecnie co najmniej 1 na 300 dzieci w Polsce i aż 1 na 68 w USA. Inauguracja obchodów startuje dziś w ramach ogólnoświatowej akcji „Na niebiesko dla autyzmu”.
Akcje uświadamiające i gesty solidarności z osobami z autyzmem są dla nich niezwykle cenne. – Po ubiegłorocznej grudniowej kampanii „Dziecko Ci nie powie, że ma autyzm” jedna z matek mojego wieloletniego pacjenta powiedziała mi „Pani Joanno, po raz pierwszy od dawna poczułam, że komuś na nas zależy. I to nie specjaliście, ale takim zwykłym ludziom” – wspomina Joanna Grochowska terapeutka i wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.
W ubiegłym roku, w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniło swoje oświetlenie 7000 budowli na całym świecie, w tym w Polsce. W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Empire State Building, Opera w Sydney, wodospad Niagara, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a w Polsce dołączą do nich budynki Sejmu RP, Pałacu Kultury i Nauki, Most Śląsko — Dąbrowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz Miejski w Białymstoku. W całej Polsce organizowane będą spotkania, warsztaty, konferencje i inne wydarzenia zwiększające świadomość autyzmu. Ich lista dostępna jest na stronie kwietniowych obchodów www.naniebiesko.org.pl/aktywnosci
W tegoroczne obchody akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zaangażowała się także Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska udzielając swojego patronatu honorowego inicjatywom organizowanym przez organizacje zrzeszone w Porozumieniu AUTYZM-POLSKA. Pierwsza Dama przygotowała także list do uczestników Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.
Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w Warszawie, podobnie jak w ubiegłych latach, honorowym patronatem objęła także Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają poważne problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe, a ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS, to świadomość specyfiki autyzmu w społeczeństwie jest nadal bardzo niska. Pomóż innym zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, aby ułatwić osobom dotkniętym autyzmem życie wśród nas.
Fundacja SYNAPSIS od 25 lat stara się zmieniać świat dla ludzi z autyzmem. We współpracy z Porozumieniem AUTYZM-POLSKA i Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu udało nam się m.in. doprowadzić w 2007 roku do wprowadzenia wysokiej subwencji oświatowej dla przedszkolaków z autyzmem, czy do przyjęcia w 2013 roku Karty Praw Osób z Autyzmem.