Dziecko w samochodzie — jak wozić je bezpiecznie?
Każdy kierowca powinien zapewnić maksimum bezpieczeństwa nie tylko sobie, ale również przewożonym pasażerom oraz wszelkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Szczególne zasady bezpieczeństwa odnoszą się do przewożenia dzieci do 12. roku życia. Jak wozić dziecko bezpiecznie?
Uwarunkowania prawne
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym w art. 39 pkt. 3 wskazuje, że:
„W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.”
Jednocześnie taksówkarze, kierujący autobusami czy specjalistycznymi środkami transportu sanitarnego nie muszą przewozić dziecka w foteliku. Fotelik nie jest również wymagany, jeśli dziecko przewożone jest pojazdem policyjnym, straży granicznej lub straży miejskiej.
Jaki fotelik i gdzie go przypiąć?
Nasze pociechy powinniśmy zawsze przewozić w specjalnie przeznaczonych do tego fotelikach lub, w przypadku starszych i większych dzieci, na specjalnej podkładce. Fotelik powinien być dopasowany rozmiarem do wzrostu, wieku i wagi dziecka. Jeśli więc nie posiada ono jeszcze skończonych 12 lat oraz nie przekroczyło wymaganych 150 cm wzrostu, wówczas nie może być traktowane jak osoba dorosła i przewożone bez specjalnych zabezpieczeń.
Jeśli planujemy zakup fotelika ochronnego, koniecznie zainwestujmy w wysoką jakość i trwałe materiały, w końcu ważne jest bezpieczeństwo naszych pociech. Przy nieco starszych już maluchach najlepiej wybierać fotelik dwuczęściowy, dopasowujący się do wzrostu dziecka. Z czasem będzie ono mogło służyć już wyłącznie jako sama podkładka.
Co do montażu fotelika ochronnego, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, zwłaszcza przy transporcie niemowląt. Jeśli planujemy wozić je na miejscu pasażera, znajdującym się tuż obok kierowcy, wówczas fotelik powinien zostać przypięty tyłem do kierunku jazdy. Należy również pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej, aby dziecku w przypadku kolizji nie stała się krzywda. Jeśli natomiast nie da się jej wyłączyć, to w takim wypadku dziecko powinno być przewożone wyłącznie na tylnym siedzeniu.
Ubezpieczenie NNW dla pasażerów
Wykupując polisę OC dla naszego samochodu, warto przemyśleć możliwość skorzystania z dodatkowej opcji ubezpieczenia NNW, czyli ubezpieczenia na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków, zwłaszcza wtedy, kiedy często zamierzamy przewozić w naszym samochodzie małe dzieci.
AXA DIRECT oferuje takie ubezpieczenie NNW w pakiecie do ubezpieczenia OC komunikacyjnego, w cenie już od 29 zł za rok. Można w ten sposób zapewnić sobie ochronę finansową w przypadku licznych urazów ciała a nawet śmierci, zarówno u kierowcy, jak i pasażerów, w wyniku wypadku drogowego.