Bakłażan — miłosna gruszka
Choć nie jest tak popularny jak inne warzywa, bakłażan zawiera wiele witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Według naukowców z US Departament of Agriculture dominującą mocą bakłażanu jest kwas chlorogenowy, który poza właściwościami antyoksydacyjnymi obniża tzw. zły cholesterol i zwalcza wolne rodniki, które powodują raka.
Zwyczajowo nazwa oberżyna lub bakłażan, ale ma też inne nazwy: gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Bakłażany uważa się za afrodyzjak. Ma niepowtarzalny smak i konsystencję. Należy do rodziny roślin spokrewnionym z pomidorami, papryką i ziemniakami. Jego skóra jest błyszcząca o głębokim fioletowym kolorze, podczas gdy środek tworzy gąbczastą konsystencję. Zawarte w nim nasiona tworzą stożkowy wzór.
Po raz pierwszy bakłażan pojawił się w Chinach, było to ok. 5 wieku p.n.e. Następnie został rozpowszechniony w Afryce, a potem we Włoszech, by wreszcie rozprzestrzenić się w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Dziś, Włochy, Turcja, Egipt, Chiny i Japonia są czołowymi hodowcami bakłażanu.
Korzyści zdrowotne
Naukowcy z Beltsville, Maryland USA wykazały, że bakłażany są bogatym źródłem związków fenolowych, które działają jako przeciwutleniacze. Rośliny tworzą takie związki, aby chronić się przed stresem oksydacyjnym, a także przed zakażeniem przez bakterie i grzyby.
Bakłażany zawiera dużą ilość składników mineralnych, takich jak fosfor, wapń, magnez i potas. Te minerały pomagają uniknąć problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, osteoporoza i choroby serca. Jest również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który chroni przed rakiem jelita grubego, zapewnia prawidłowe działanie układu trawiennego oraz utrzymuje uczucie pełnego żołądka po posiłku.
Bakłażan zawiera też wiele witamin, ale najbogatszy jest w witaminę C, kwas foliowy, witaminy z grupy B i witaminę A. Witaminy te wpływają na ogólną poprawę stanu zdrowia, wzmacniają układ odpornościowy.
To fioletowe warzywo zawiera dużą ilość wody, która korzystnie wpływa na utrzymanie zdrowej skóry i włosów. Jego miąższ jest bardzo przydatny w przypadku poparzeń, zwłaszcza słonecznych. To samo łagodzące ból zastosowanie tyczy się obszarów ciała dotkniętych chorobami reumatycznymi. Ze względu na niską zawartość kalorii oraz wysoką zawartość wody wspomaga walkę z otyłością.
Jak wybrać najlepszy bakłażan ?
Cenione za swój głęboko purpurowy kolor, jak również niepowtarzalny smak i konsystencję, bakłażany są dostępne na rynku przez cały rok. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na zdrowy wygląd warzywa. Wybierać twarde i ciężkie. Ich skóra powinna być gładka i błyszcząca, a ich kolor żywy. Powinny być wolne od przebarwień, blizn i siniaków, które zazwyczaj wskazują, że środek został uszkodzony i warzywo jest zepsute. Do badania dojrzałości warzywa należy delikatnie nacisnąć skórę kciukiem. Jeśli wypływa z powrotem, bakłażan jest dojrzały, a jeśli wklęśnięcie pozostaje, to znaczy, że jest niedojrzały.
Bakłażan jest wrażliwy na ciepło i zimno. Optymalna temperatura do jego przechowywania to ok. 10 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, by przechowywać go w całości, nie przecinać i nie nakłuwać. Jeśli bakłażan zapakowany jest w folię, trzeba ją jak najszybciej ściągnąć, by warzywo mogło oddychać i nie straciło na świeżości.
Metody przygotowania i serwowania
Przez wieki bakłażan używano bardziej jako roślinę ozdobą, niż jako pożywienie. Dopiero w XVIII wieku, kiedy to opracowano nowe odmiany a bakłażan stracił gorzki smak i wątłą reputację, zajął cenione miejsce w kuchni wielu krajów europejskich, w tym we Włoszech, w Grecji, Turcji i Francji.
Bakłażany przed użyciem należy dokładnie umyć w zimnej wodzie. Przyciąć końcówkę łodygi za pomocą ostrego noża. Jadalne jest całe warzywo, łącznie ze skórką i drobnymi nasionami. Po przecięciu bakłażana do pożądanego rozmiaru i kształtu, posypać solą i pozostawić w spokoju na 30 minut.
Bakłażan może być smażony, grillowany, pieczony, faszerowany. Można go też dodać do gulaszu, ratatouille, makaronu i lasagne lub przyrządzić aromatyczny sos lub dip.
Oto kilka szybkich pomysłów:
- Pikantne plasterki bakłażana dodać do ulubionej sałatki i przekąski
- Można zrobić z niego gulasz lub mielone
- Użyć go jako dip do warzyw lub jako wypełnienie kanapek
Choć w Polsce bakłażan nie jest trudno dostępny, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Szkoda, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu zagościł na naszych stołach. Nie koniecznie w roli głównej, ale chociaż jako dodatek do wypróbowanych już potraw.