Zakupy bez pestycydów
Amerykańska organizacja Environmental Working Group (EWG) przedstawiła listę owoców i warzyw najbardziej skażonych pestycydami. Najgorzej jest z jabłkami, selerem i pomidorami. Jak sytuacja wygląda w Europie, postanowiliśmy to sprawdzić.
Pestycydy używane są nie tylko do ochrony roślin, lasów, zbiorników wodnych, zwierząt, ludzi, produktów żywnościowych, kosmetyków, a także do niszczenia żywych organizmów, uznanych za szkodliwe w budynkach gospodarczych, mieszkalnych, publicznych i magazynach. Zabijają owady, roztocza, larwy, ślimaki, gryzonie. Można powiedzieć, że jest to trucizna, której głównym celem jest zabijanie. Oto lista warzyw i owoców najbardziej skażonych pestycydami w Ameryce.
Pestycydowa parszywa 12: | Najmniej skażone pestycydami są: |
Jabłka Seler Pomidory Ogórki Winogrona Ostra papryka Nektarynki (importowane) Brzoskwinie Ziemniaki Szpinak Truskawki Słodka papryk |
Szparagi Awokado Kapusta Melon Kukurydza cukrowa Bakłażan Grejpfrut Kiwi Mango Grzyby Cebula Papaja Ananas Groszek (mrożony) Słodkie ziemniaki |
Zakupy bez pestycydów
Według raportu opublikowanego Komisję Europejską*, 5% badanych próbek owoców, warzyw i zbóż zawierała pozostałości pestycydów w ilości przekraczającej dopuszczalne limity. W 44% żywności były niższe lub równe limitom, a w 55% zanieczyszczeń tych nie stwierdzono. Raport podkreślał, że w importowanej żywności niebezpieczne dla zdrowia substancje występują częściej niż w produktach unijnych. Największą ilość pozostałości pestycydów znaleziono w truskawkach, sałacie i jabłkach. Wśród badanych truskawek w 63% próbek wykryto zanieczyszczenia w ilości równej lub niższej od dozwolonego poziomu, a w 2,8% w ilości wyższej. W przypadku sałaty limity były przekroczone w 3,3% próbek, a w wypadku jabłek w 1,8% próbek. Najmniej zanieczyszczony był sok z pomarańczy, soczewica oraz ziarno żyta i owsa.
Pamiętaj, że:
- najlepiej kupować owoce i warzywa we właściwym dla nich sezonie;
- przed przygotowaniem potraw należy owoce i warzywa trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą, odrzucać zewnętrzne liście i obierać ze skórki, szczególnie te, które wydają się nawoskowane. Zanim je zjemy, powinniśmy umyć ręce, ponieważ zgromadzone na dłoniach substancje nie przedostaną się w ten sposób z powrotem na pożywienie.
- kupuj warzywa i owoce oznaczone, jako ekologiczne lub uprawiać własne. Odradzamy zakupy w supermarketach, polecamy zakupy bezpośrednio od rolników, którzy mają certyfikowane uprawy;
- jeżeli używasz pestycydów w ogrodzie, zastanów się czy możesz zastąpić je innymi, mniej szkodliwymi środkami. Użyte w ogrodzie pestycydy nigdy nie pozostają tylko w miejscu, w którym są używane. Badania wskazują, że tylko 1% substancji ochrony roślin spełnia zadanie, reszta przedostaje się do gleby, wody itd. a na podeszwach butów zanosisz je do domu . Tam pozostaną, przez co najmniej rok!
- jeżeli przy twoim biurze oraz przy przedszkolu czy szkole dziecka jest ogród, zapytaj czy używają w nim pestycydów i jak często. Poproś, aby informowali o tym, gdy będą ich używać. Poproś o rozważenie używania innych metod.
Pamiętaj, że nie ma nieszkodliwych pestycydów — są to najgroźniejsze substancje, z jakimi człowiek ma do czynienia na skalę masową.
*badanie przeprowadzono w 2009 r.
??????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Smacznego??