Wpływ rodziców na dziecięce przyjaźnie
Przyjaźnie odgrywają ważną rolę w życiu dzieci. Zapewniają zabawę i emocjonalny rozwój, pozwalają też budować poczucie własnej wartości. Profesor Frederick Frankel z University of California przeprowadził badania, w których wykazał, iż osoby, które miały dobre przyjaźnie w dzieciństwie były mniej narażone na depresję w wieku młodzieńczym i dorosłym. Jego zdaniem, ważną nauką jaką rodzice powinni przekazać swoim dzieciom, jest nauka umiejętności społecznych. Rodzice powinni wcielać się niejako w rolę trenerów, by pomóc dzieciom rozwijać zdolność do poznawania i utrzymywania przyjaciół.
Jak rodzice wpływają na przyjaźnie dzieci
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois przytaczają trzy określone sposoby za pomocą których rodzice mogą wpływać na przyjaźnie swoich dzieci:
- Utrzymanie silnej i pozytywnej relacji rodzic i dziecko,
- Wpływ na zabawy dzieci
- Pomoc dziecku w znalezieniu więzi społecznych z innymi.
Ponieważ okazało się, że negatywne interakcje między rodzicami i dziećmi pośrednio wpływają na zdolność dziecka do nawiązywania przyjaźni, rodzice powinni dokładnie rozważyć kształtowanie się tych relacji.
Badania pokazują, że dzieci wybierają sobie przyjaciół, z którymi łączą ich jakieś podobieństwa. Psycholog dr Eileen Kennedy-Moore, która specjalizuje się w kwestiach społeczno-emocjonalnego rozwoju mówi, że dzieci mogą inicjować przyjazne relacje z dziećmi, które są w tym samym wieku, są tej samej rasy czy płci. Kolejnym ważnym elementem w rozwoju przyjaźni jest wspólna zabawa. Dzieci, które mogą szybko wejść w grę i wykazują aktywność zabawy z innymi dziećmi stają się dobrymi towarzyszami zabaw.
Jak rodzice mogą pomóc dzieciom
Aby się zaprzyjaźnić, dzieci muszą znaleźć wspólną płaszczyznę z innymi. Rodzice mogą pomóc dzieciom rozpoznać, co sprawi, że dane dziecko stanie się dobrym towarzyszem. Możemy nauczyć dziecko sposobów rozmawiania z innymi dziećmi i zadawania pytań, aby znaleźć przyjaciół o podobnych zainteresowaniach.
Rodzice powinni stwarzać możliwości i okazje do zaprzyjaźniania się poprzez zachęcanie swoich dzieci do udziału w grach na placach zabaw czy też odwiedzając kluby dla dzieci, które oferują liczne zajęcia dla najmłodszych. Dzieci uczą się przez to sposobów nawiązywania kontaktu, zgodnej zabawy oraz rozwiązywania konfliktów – to bezcenny kapitał, który będzie procentował w przyszłości i wzmacniał rozwój umiejętności społecznych. Pomyślcie o tym, kiedy wasze dziecko będzie chciało zaprosić kolegę czy koleżankę i urządzać z nim wyścigi po całym domu, a wy wolelibyście odpocząć w ciszy po ciężkim dniu 🙂