W świecie porozumienia bez przemocy
Czeka cię niemiłe spotkanie z szefem? Wychowawczyni zadzwoniła ze szkoły w sprawie twojego dziecka? Jesteś po nieprzyjemnej kłótni z partnerem lub partnerką? Wiesz, że twój kolejny ruch zdecyduje o relacji z ważnymi dla ciebie osobami? Jak postąpić? Jak się zachować?
Często znajdujemy się w podobnych sytuacjach ‒ i równie często reagujemy według stałych schematów: bronimy swoich racji, nie chcemy słuchać drugiej strony, mówimy rzeczy okrutne ze złości lub frustracji. Ale może być inaczej. Porozumienie bez Przemocy dostarcza narzędzi do lepszego rozumienia siebie i innych. Pokazuje, jak dotrzeć do sedna konfliktów i jak je rozwiązać. Jak komunikować innym ludziom swoje potrzeby, nie raniąc ich, oraz jak odgadywać ich potrzeby.
Z doświadczeń Marshalla B. Rosenberga twórcy Porozumienia Bez Przemocy skorzystają osoby szukające praktycznej wiedzy i skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów, poszerzenia swojej świadomości, zainteresowanych rozwojem osobistym i wychowaniem dzieci w duchu empatii. Z wczuciem się w sytuację rozmówcy i z zaangażowaniem, aby zrozumieć jego świat, niezależnie od tego, czy jest on nam bliski. PBP pomaga zmienić sposób wyrażania się i słuchania, poprzez skupianie uwagi na obserwacjach, uczuciach, potrzebach i prośbach — swoich i innych.
‚Dla mnie każdy rodzaj oskarżania, krytykowania, karania albo ranienia innych ludzi w sposób fizyczny lub psychiczny to powierzchowny sposób wyrażania swojej złości. Powierzchowny i słaby. Dążę do czegoś, co byłoby bardziej dosadne i pozwoliło wyrazić moją złość w pełni. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całkowite zdjęcie z drugiego człowieka odpowiedzialności za moją złość. Postępowanie innych ludzi nie jest przyczyną naszych uczuć. Myśląc inaczej, stajemy się bardzo niebezpieczni, a do tego wcale nie wyrażamy naszej złości w pełni”
“W świecie porozumienia bez przemocy” znajdziecie się w zupełnie “innym świecie”, który odmieni Wasze życie…
Marshall B. Rosenberg, to jeden z największych nauczycieli naszych czasów, który wbrew wszechobecnej przemocy na świecie konsekwentnie wprowadza w życie swoją pokojową filozofię życia i zaraża nią innych. Człowieka, który wierzy, że naturą ludzką jest dawać siebie innym i czerpać radość z tego, że nasze wspólne życie staje się lepsze. Dlatego właśnie jako przedstawiciela tego modelu komunikacji wybrał żyrafę — ma największe serce ze wszystkich ssaków. Natomiast rozmowa z poziomu ocen, sądów i pouczeń to “język szakali”. Gdy “szakal” spotka “żyrafę”, w końcu zacznie, pod wpływem jej empatii, uczyć się komunikować według modelu Rosenberga — prawie bezwiednie.