Segreguj z głową
Każdy Polak produkuje około 315 kilogramów śmieci rocznie, aż 71 % odpadów lądowało na wysypiskach. Co się zmieniło? Bez względu na to czy segregujemy czy nie, musimy za to zapłacić. Rewolucję przeszedł system odbioru i gospodarowania odpadami. Jaki ma być efekt? Mniej wysypisk śmieci i więcej recyklingu. Jesteśmy na początku zdobywania cennej wiedzy na temat segregowania, dlatego podpowiadamy jak nie zwariować i segregować z głową.
Brązowa butelka do zielonego pojemnika, przeterminowane leki oddać do apteki, papier, ale nie ten wyplamiony do pojemnika niebieskiego. Co z zepsutą pralką i pieluchami? Czy twarde okładki z książek do niebieskiego, a co z kartonem po mleku? Przyznajemy, na początku to może budzić frustrację. Oto kilka podpowiedzi dzięki którym masz szansę na osiągnięcie mistrzostwa w segregacji śmieci.
- NIEBIESKI pojemnik przeznaczony jest na PAPIER, np: gazety, katalogi, zeszyty szkolne (trzeba usunąć zszywki, gumki), kartony, papierowe torby, książki w miękkich okładkach. NIE WRZUCAMY: tłustego papieru (po margarynie lub maśle), pieluch, worków po cemencie, tapet, segregatorów z metalowymi okuciami.
- ŻÓŁTY pojemnik — na PLASTIK I METAL. Tu spokojnie wrzucaj kapsle, butelki, zakrętki, reklamówki. NIE WRZUCAMY: butelki po oleju, opakowania po płynie do spryskiwaczy, zabawek, wykładzin, części samochodowych, jednorazowych naczyń.
- BIAŁY pojemnik — na SZKŁO BEZBARWNE, np: butelki szklane (bez nakrętek, zacisków czy gumowych uszczelek), po napojach i żywności, butelki alkoholu, szklane opakowania po kosmetykach.
NIE WRZUCAMY: żarówek, porcelany, naczyń żaroodpornych, termometrów, szyb. - ZIELONY pojemnik na SZKŁO KOLOROWE: słoiki i butelki kolorowe. NIE WRZUCAMY: lamp, reflektorów, luster.
- CZARNY - na odpady zmieszane (czyli takie, które nie nadają się do odzysku bądź recyklingu, podlegają biodegradacji i nie stanowią odpadów niebezpiecznych).
- Można też spotkać pojemniki czerwone na METAL, wrzucamy: puszki po napojach.