(Nie)bezpieczne zabawki

(Nie)bezpieczne zabawki

by -

Co trze­cia zabawka nie speł­nia norm – pokazu­ją bada­nia Państ­wowej Inspekcji Hand­lowej. Najwięcej zas­trzeżeń doty­czy oznaczeń. Wiele zabawek, takich jak: grze­chot­ki, gryza­ki czy pozy­ty­w­ki oznaczane są jako przez­nac­zone dla dzieci powyżej 3. roku życia. W ten sposób pro­du­cen­ci i eksporterzy omi­ja­ją rygo­rysty­czne testy.

W III kwartale 2012 r. na zlece­nie Urzę­du Ochrony Konkurencji i Kon­sumen­tów Inspekc­ja Hand­lowa skon­trolowała łącznie 728 zabawek, stwierdza­jąc niepraw­idłowoś­ci w 260 przy­pad­kach (35,7 proc.). Inspek­torzy zwracali uwagę przede wszys­tkim na obow­iązkowe oznakowanie, dołączane instrukc­je, a także bez­pieczeńst­wo mate­ri­ałów, z których zostały wyko­nane zabaw­ki.

Najczęst­sze zas­trzeże­nia doty­czą braku lub nieza­sad­nego umieszczenia ostrzeże­nia „0–3”, które oznacza, że zabawka jest nieod­powied­nia dla dzieci w tym wieku. Przed­siębior­cy, obaw­ia­jąc się, że ich zabawka może nie speł­ni­ać wyma­gań prawnych, zabez­piecza­li się „na wyrost” – błęd­nie oznacza­li, że jest nieod­powied­nia dla dzieci poniżej 3 roku życia, gdy w rzeczy­wis­toś­ci zabawka nadawała się właśnie dla maluchów w tym wieku. Pon­ad­to równie częs­to ostrze­gali przed ryzykiem, które tak naprawdę nie ist­ni­ało.

W 15 zabawkach po bada­ni­ach lab­o­ra­to­ryjnych wykry­to przekrocze­nie dopuszczal­nego poziomu stęże­nia fta­lanów, sub­stancji chemicznych stosowanych do zmiękcza­nia plas­tikowych częś­ci.

W 205 przy­pad­kach inspek­torzy wys­tąpili do przed­siębior­ców o pod­ję­cie dobrowol­nych dzi­ałań mają­cych na celu usunię­cie łatwych do wye­lim­i­nowa­nia niez­god­noś­ci. Do organów ści­ga­nia skierowano 32 wnios­ki o pode­jrze­niu popełnienia przestępst­wa. Zaś w III kwartale br. Prezes UOKiK wszczął 37 postępowań admin­is­tra­cyjnych wobec przed­siębior­ców, którzy wprowadzili do obro­tu zabaw­ki niez­godne z wyma­gani­a­mi.

Zabaw­ki, które wzbudz­iły zas­trzeże­nia w trak­cie kon­troli prowad­zonych przez wojew­ódz­kich inspek­torów inspekcji hand­lowej, trafi­a­ją do jedynego w Polsce Lab­o­ra­to­ri­um Bada­nia Zabawek w Lublin­ie. Tam spec­jal­iś­ci “tor­tu­ru­ją” misie, i “niszczą” grze­chot­ki. Badacze muszą przewidzieć zachowa­nia dzieci i sprawdz­ić, czy reso­rak lub lal­ka nie stanow­ią dla nich zagroże­nia. Spece od testowa­nia zabawek sprawdza­ją między inny­mi wytrzy­małość szwów, przy­czepi­anych małych ele­men­tów (oczy, nos­ki i inne), pal­ność mate­ri­ału z jakiego zostały wyko­nane, wytrzy­małość na upad­ki z wysokoś­ci, siłę wys­trze­lanych przys­sawek, wielkość odnośnie wieku czy wytrzy­małość na ciężar.

 Czy wiesz czym bawi się Two­je dziecko? Oto znaczenia poszczegól­nych cer­ty­fikatów jakie powin­ny mieć pro­duk­ty dla dzieci.

CEten znak musi obow­iązkowo wys­tępować na zabawkach. stanowi deklarację pro­du­cen­ta zabaw­ki, że dany pro­dukt speł­nia zasad­nicze wyma­gania i został pod­dany odpowied­niej pro­ce­durze oce­ny zgod­noś­ci z odpowied­ni­mi dyrek­ty­wa­mi doty­czą­cy­mi danego wyrobu. Oznacze­nie powin­no być widoczne ( znak nie może mieć mniej niż 5 mm wysokoś­ci), powinien być czytel­ny i trwały. Infor­ma­c­je o dodatkowych znakach i cer­ty­fikat­ach to więk­sza pewność, że pro­dukt jest bez­pieczny.
Poniższe zna­ki — infor­ma­c­je, nie są obow­iązkowe, to czy je zobaczymy na pro­duk­tach zależy wyłącznie od dobrej woli pro­du­cen­ta.
EN71 — to nor­ma europe­js­ka, która określa wymo­gi bez­pieczeńst­wa staw­iane zabawkom. Aby pro­dukt mógł­by być sprzedany na tere­nie UE musi być zgod­ny z tą nor­mą.
Safe Toys– cer­ty­fikat bez­pieczeńst­wa Safe Toys jest przyz­nawany przez nieza­leżny Insty­tut ds. Testów i Cer­ty­fikatów. Potwierdza, że zabawka jest bez­piecz­na, odpowied­nia dla dzieci w oznac­zonym wieku oraz, że speł­nia najwyższe wyma­gania jakoś­ciowe pod wzglę­dem wyko­rzysty­wanych mate­ri­ałów.
TUV – cer­ty­fikat nadany przez nieza­leżne lab­o­ra­to­ria i orga­ni­za­c­je. Potwierdza, że sub­stanc­je wyko­rzys­tane do pro­dukcji zabawek są bez­pieczne dla dzieci.
Cer­ty­fikat Insty­tu­tu Mat­ki i Dziec­ka oraz Cer­ty­fikat Państ­wowego Zakładu Higieny – oznacza­ją, że zabaw­ki przeszły testy prowad­zone przez określonych spec­jal­istów i speł­ni­a­ją normy bez­pieczeńst­wa obow­iązu­jące w praw­ie.
WE – cer­ty­fikat bada­nia typu WE jest potwierdze­niem, ze zabawka speł­nia wymo­gi prawa UE. Ten cer­ty­fikat może wys­taw­ić insty­tuc­ja noty­fikowana, czyli taka, która jest nieza­leż­na od pro­du­cen­tów i kon­sumen­tów oraz dzi­ała obiek­ty­wnie i zgod­nie z obow­iązu­ją­cym prawem.
Fair Trade – oznacza, że zabawka została wypro­dukowana z poszanowaniem pra­cy osób ją wykonu­ją­cych, którzy dostali za swo­ją pracę ucz­ci­wą zapłatę. Fair Trade wspiera rzemieśl­ników i rol­ników, zapo­b­ie­ga wyzyskowi i pięt­nu­je nieucz­ci­wy han­del.
GOTS – Glob­al Organ­ic Tex­tile Stan­dard – oznacza, że zabawka została wypro­dukowana z organ­icznej bawełny, w upraw­ie której nie stosowano pesty­cy­dów ani innych środ­ków chemicznych. Baweł­na może mieć nat­u­ral­ny kolor lub być bar­wiona przy uży­ciu bez­piecznych dla zdrowia ludzi i środowiska bar­wników.
PEFC – ten znak jest potwierdze­niem, że zabawka jest bez­piecz­na i była pro­dukowana zgod­nie z nor­ma­mi eko­log­iczny­mi, eko­nom­iczny­mi i społeczny­mi.
FSC – znak eko­log­iczny dla drew­na, daje gwarancję, że mate­ri­ał wyko­rzys­tany do pro­dukcji pochodzi z lasów gospo­darowanych z zasada­mi ochrony środowiska nat­u­ral­nego, m.in.: uni­ka się stosowa­nia pesty­cy­dów, zachowu­je się martwe drewno do nat­u­ral­nego rozkładu, ochra­nia się rzad­kie gatun­ki fauny i flo­ry, dąży się do zachowa­nia w stanie nat­u­ral­nym częś­ci ekosys­temów leśnych, nie wprowadza się roślin obcego pochodzenia, a w szczegól­noś­ci roślin mody­fikowanych gene­ty­cznie, chroni się obszary o wyjątkowych walo­rach społecznych i przy­rod­niczych.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz