Jak chronić dziecko podczas upału
Upał może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia dziecka, przestrzegają lekarze. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Oto najważniejsze zasady.
Między godziną 12 a 15 nie wychodźcie z domu. Ale nie trzeba unikać przebywania na dworze rano i późnym popołudniem, choć także wtedy najlepiej pozostać w cieniu. - Minimalna dawka słońca to 15 min po śniadaniu i tyle samo w okolicach podwieczorka – zaleca pediatra dr Małgorzata Abramska. – Tyle potrzebuje organizm dziecka, by wytworzyć niezbędną ilość witaminy D. Jej niedobory grożą nie tylko rozwojem krzywicy, czyli choroby słabych kości. Witamina D ma też działanie antynowotworowe i zwiększa odporność na infekcje, zwłaszcza grypę. Dlatego specjaliści sugerują, by przyjmować dodatkowo jej suplement, uwaga — nawet do 18. roku życia!
Przed wyjściem na dwór pamiętaj o kapeluszu dla dziecka. - Ale nie zakładaj mu bawełnianej czapeczki – przestrzega pediatra. – Nakrycie głowy ma chronić głowę przed słońcem, a nie ją ogrzewać. W bawełnianej czapeczce dziecku będzie za gorąco. Jeśli maluch leży w wózku lub spacerówce i jest zakryty budką, nakrycie głowy nie jest już potrzebne. Im mniej będzie mieć na sobie, tym lepiej.
Nie przesadzaj z filtrami. - W naszej strefie klimatycznej nie jest potrzebny krem z SPF 50, wystarczy 30-tka – uważa dr Abramska. Nasze zadanie: nie dopuścić do powstania rumienia, czyli zaczerwienienia skóry i do tego, by dziecko nadmiernie się opaliło. Ale jeśli mimo lata jest białe jak mąka, to znak, że prawdopodobnie przesadzamy z ochroną przeciwsłoneczną i jego organizm może nie przyswoić niezbędnej dawki dobroczynnej witaminy D.
Zamiast smarować ciało malucha od stóp do głów, skup się na newralgicznych miejscach, takich jak twarz, ramiona, dłonie czy kolana, za to nakładaj preparat częściej – co dwie godziny.
Gdy jest ciepło, maluch powinien więcej pić. Bo intensywniej się poci. Najlepszy napój? Oczywiście woda, ale mogą być też rozwodnione soki. Świetny letni patent to podawanie maluchowi soczystych owoców takich jak arbuzy czy melony. Często to skuteczne rozwiązanie, gdy nie chce pić. Nie ma apetytu? - To normalne podczas upałów – mówi pediatra. Rada? Podawaj dziecku to, co lubi. Posiłki powinny być lekkostrawne: warzywa, owoce, jogurty. Ale nie zmuszaj malucha do jedzenia. Najważniejsze jest picie. Karmisz dziecko piersią? Nie musisz dopajać go wodą nawet w upały. Pokarm wystarczy.
Jak chronić dziecko podczas upału Zadbaj o dobre chłodzenie. Kilka razy dziennie zabierz dziecko pod prysznic i opłucz je letnią wodą albo przecieraj je wilgotną myjką. To nie tylko poprawi mu samopoczucie. – Zapobiegnie też przegrzaniu, które może być niebezpieczne dla zdrowia – mówi pediatra. – Grozi gorączką i osłabieniem, a w skrajnych przypadkach obrzękiem mózgu.
Na dworze spryskuj twarz i ciało dziecka wodą termalną spreju. Jedziecie samochodem? Klimatyzacja nie powinna być nastawiona na mniej niż 10 stopni poniżej temperatury panującej na zewnątrz. To zapobiegnie przeziębieniu.
Ku przestrodze: nigdy nie należy zostawiać dziecka w samochodzie, nawet na chwilę. W ten sposób ginie co roku średnio 30 dzieci w USA. Dlatego w tym roku Amerykanie zaplanowali kampanię „One decision“ (z ang. Jedna decyzja), która ma na celu przestrzec rodziców przed podobnymi zachowaniami.
Zobacz film:
Tekst: Małgorzata Nawrocka — Wudarczyk