Imbir — korzenna moc
Odkryty kilka tysięcy lat temu zasłynął głównie z właściwości łagodzących problemy trawienne. Jednak w miarę upływu czasu okazało się, że imbir ma wiele wszechstronnych zastosowań. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dowiodły, że korzeń imbiru może być naturalnym lekiem na astmę.
O właściwościach imbiru wspominali już 2700 lat p.n.e. chińscy medycy. Dziś znany jest niemal na całym świecie. Jego rozległe plantacje znajdują się w Azji, Ameryce Łacińskiej, Afryce, a także w Australii. Imbir posiada wiele odżywczych składników, wśród nich: wapń, magnez, fosfor i potas. Jest pomocny przy reumatyzmie, chorobach serca oraz w łagodzeniu alergii. Jednym z najbardziej znanych zastosowań tej rośliny jest zdolność do łagodzenia mdłości spowodowanych: rozstrojem żołądka, ciążą, chorobą lokomocyjną czy chemioterapią.
Uznawany jest też za „gorącą przyprawę”, czyli ma wpływ na ocieplenie organizmu człowieka. Wywołuje tzw. zdrowe pocenie się, co jest bardzo pomocne w stanach przeziębień i grypy. Roślina ta pomaga też w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także reguluje poziom cholesterolu. To jeszcze jednak nie koniec zalet. Imbir można stosować również przy bólach głowy i bólach menstruacyjnych. Wspomaga także pracę umysłu i pomaga wzmocnić koncentrację. Imbir ma także zastosowanie w produkcji kosmetyków, zwłaszcza w preparatach wyszczuplająco-modelujących, gdyż pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Pomaga również w walce z cellulitem.
Z czym go się je
Imbir ma zdecydowany, wyraźny, lekko cytrusowy smak, jednocześnie jest ostry i orzeźwiający, co sprawia, że ma szerokie zastosowanie — nadaje się bowiem zarówno do dań mięsnych, pikantnych, jak też do zup oraz słodkich deserów. Dodany do ciężkich, tłustych potraw czyni je delikatniejszymi. Pasują do niego przyprawy korzenne, jak: kardamon, cynamon, ziele angielskie, liść laurowy, goździki, gałka muszkatołowa i pieprz. Nie należy go łączyć z ziołami, gdyż może dojść do konfliktu aromatów. Można go podawać na surowo i po przetworzeniu. Surowy dodaje świeżości owocom morza, wyostrza smak potraw mdłych i tłustych. Sproszkowany wyśmienicie sprawdza się jako dodatek do wypieku pierników, ciastek, herbatników, przygotowywania sałatek owocowych, pieczonych jabłek oraz przy produkcji piwa imbirowego lub lemoniady. Imbir można również marynować – w takiej postaci spotykamy go w kuchni japońskiej, gdzie jest nieodłącznym elementem przy serwowaniu sushi.
Warto wiedzieć
Przy zakupie świeżego imbiru, należy upewnić się, że skórka jest mocna, gładka i wolna od pleśni. Zanim dodamy imbir do gotującej się potrawy, należy wcześniej cieniutko obrać go ze skórki. Przyprawiając nim sos lub marynaty, warto wcześniej pokroić go w mniejsze kawałeczki i przecisnąć je przez praskę, wówczas przyprawa całkowicie rozpłynie się i przeniknie w potrawę.
Kilka szybkich pomysłów z imbirem:
- Lemoniada – połączyć świeżo stary imbir, sok z cytryny, miód i wodę
- Sos sałatkowy – połączyć sos sojowy, imbir, oliwę z oliwek i czosnek
- Dodaj starty imbir do pieczonych jabłek
- Świeżo mielony imbir dodać do smażonych warzyw
- Herbata rozgrzewająca – plasterek świeżego imbiru dodać do ulubionej herbaty