Dzień z dzieckiem w pracy
Trudno sobie wyobrazić dziecko z rodzicem w pracy na hali produkcyjnej lub podczas akcji ratunkowej. “Projekt Tata jak Mama — ogólnopolska kampania informacyjna na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego” ma zwrócić uwagę na temat obecności dziecka w miejscu pracy rodzica w nagłej sytuacji, która czasem może się zdarzyć. Dlatego organizatorzy akcji 9 września ustanowili nowe święto — Dzień z dzieckiem w pracy. Kampanię wspiera rodzina Kurzajewskich w składzie: Paulina (40 lat), Maciej (40 lat), Franciszek (16 lat) i Julian (7 lat).
Koniec ze stereotypami
Projekt powstał z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 7 lat i kierowany jest głównie w stronę taty. Kampania ma pokazać, że tata odgrywa ważną rolę w życiu i funkcjonowaniu rodziny. Ma zachęcić ojców do świadomego i aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Tata równie dobrze jak mama może zająć się swoją pociechą. Wielu ojców już to robi, ale wciąż panuje stereotyp, że to matka powinna zajmować się dzieckiem a rola ojca bywa niedoceniana.
Wychowanie dziecka a praca
Świadome zaangażowanie rodziców jest sposobem na satysfakcję i spełnienie się obojga. Bez wsparcia trudno jest pogodzić obowiązki rodzinne z tymi zawodowymi. Zwłaszcza kiedy szew patrzy na rodzica krzywym okiem. A podczas rozmów kwalifikacyjnych kobiety wciąż słyszą się znamienne pytania: Kiedy planuje pani zajść w ciążę? Dlatego też, organizatorzy kampanii „Etat Tata. Lubię to!” skierowali się również do pracodawców, bo wśród nich cały czas pokutuje przekonanie, że rodzic to wyłącznie kłopot. I chociaż rodzicielstwo poniekąd koliduje z pracą zawodową istnieją skuteczne rozwiązania typu: elastyczny czas pracy, wydłużenie urlopu macierzyńskiego itp.
Organizatorzy kampanii postanowili przełamać stereotyp problematycznego pracownika z dzieckiem i zachęcić pracodawców do wzięcia udziału w konkursie, którego celem był wybór scenariusza w jaki sposób można spędzić dzień z dzieckiem pracy. Oto 4 propozycje nadesłanych przez pracodawców:
- 5 minut w fotelu prezesa – wszystkie dzieci, które przyjdą do pracy swoich rodziców, będą mogły „zasiąść” w specjalnie przygotowanym fotelu prezesa i otrzymają pamiątkowe zdjęcie
- narysuj swój identyfikator – do zastosowania w firmach, w których pracownicy posiadają identyfikatory ze zdjęciem
- piknik rodzinny połączony z sadzeniem drzew w miejscach publicznych lub wokół firmy. Pracownicy wraz z dziećmi sadzą drzewa, którym nadają imię dziecka. W ten sposób powstaje aleja, którą można obserwować, jak wzrasta
- wystawa o pracy Mamy/Taty – dzieci tworzą prace plastyczne na temat „Praca mojej Mamy”, „Praca Mojego Taty”. Z prac powstaje wystawa.
Firmy, które wzięły udział w akcji dostały mobilne kąciki dla dzieci. A czy w waszych miejscach pracy są wydzielone miejsca dla dzieci,. Jak zachowują się pracodawcy kiedy pojawiacie na stanowisku z dzieckiem? Jak spędzicie to święto? Zapraszamy do dyskusji 🙂