Dzień postaci z bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Każde pokolenie ma swojego Bolka i Lolka, Pszczółkę Maję, Myszkę Miki czy Kaczora Donalda. Bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni oraz pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Według kalendarza świąt dziwnych i nietypowych 5 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek.
Ten dzień ma przypominać wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich wracać. Ponadto, każdy dzień jest dobry na popularyzowanie tradycyjnych bajek, w których dobro zawsze wygrywa ze złem, a naganne postępowanie zostaje ukarane. W tych współczesnych często brakuje pozytywnego przesłania, za to promowana jest przemoc i negatywne wartości. Warto więc urządzać seanse filmowe i popatrzeć na psa Reksia czy Wróbla Ćwirka. Przenieść się do świata fantazji i marzeń i przypomnieć sobie bohaterów z dzieciństwa.Prezentujemy wam zestawienie tych najbardziej popularnych.
Myszka Miki
Mam tylko nadzieję, że nie stracimy z oczu jednej rzeczy: że to wszystko zaczęło się od myszy — mawiał Walt Disney. 26-letni Walter Elias (bo tak na prawdę miał na imię) wymyślił Mikiego jadąc pociągiem z Nowego Jorku do Los Angeles. 18 listopada 1928 roku, to symboliczny dzień urodzin Myszki Miki i obchodzi się go na całym świecie. W wielu krajach Miki nosi różne imiona. W Szwecji nazywa się Musse Pigg, w Chinach – Mi Lao Shu, we Włoszech Topolino.
Mysz, która ma charakterystyczne okrągłe uszy i zazwyczaj nosi czerwone szorty z guzikami, duże żółte buty oraz białe rękawiczki. Każda z jego rąk ma tylko trzy palce i kciuk. Przemawia charakterystycznym falsetem. Disney powiedział, że był to zarówno ze względów artystycznych jak i finansowych, wyjaśniając “Z artystycznego punktu widzenia pięć palców to zbyt dużo dla myszy. Taka dłoń wyglądałaby jak kiść bananów! Z finansowego punktu widzenia, rezygnacja z dodatkowego palca na 45 tysiącach rysunków, które tworzą sześcio i pół minutowy film, pozwoliła nam oszczędzić miliony.” W 1932 r. Disney dostał Oscara za stworzenie Mickey Mouse.
Występował w krótkometrażowych filmach rysunkowych i komiksach. Potem zaczął pojawiać się też w serialach telewizyjnych, takich jak „Klub Przyjaciół Myszki Miki” (1955–1996). W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego dziewczyna Minnie oraz pies Pluto. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy. Miki to bohater niezwykle dociekliwy i inteligentny, duża część jego przygód polega na rozwiązywaniu różnorodnych zagadek i łamigłówek. Mickey stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z kreskówek na świecie. W 1978 roku został pierwszą postacią z kreskówki posiadającą gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Mickey Mouse otrzymał dziewięć nominacji Oskara. Zdobył jednego w 1941 roku.
Od najmłodszych lat Mickey Mouse licencjonowana przez Disney zaczęła pojawiać się pod postacią różnych towarów. Jako pluszowa zabawka i figurka, a jego podobizna zaszczyciła prawie wszystko, od koszulek po pudełka na kanapki itp. Imperium Disney’a każdego roku zarabia na Myszce Mickey 5,8 miliarda dolarów dochodu — szacuje magazyn „Forbes”.
Kaczor Donald
Ta pierwotnie komiksowa postać została stworzona w wytwórni Walta Disneya i po raz pierwszy pojawiła się w filmie “The Wise Little Hen” (Mądra kurka) w 1934 roku. Filmowego Donalda stworzył Dick Lundy. Charakterystyczny dla Kaczora Donalda mało zrozumiały głos (w Polsce od lat z powodzeniem udziela mu go aktor Jarosław Boberek) oraz strój: marynarska koszula i czapka, do tego czarna lub czerwona muszka sprawia, że nie można go pomylić z żadną inną kaczką. Donalda zawsze prześladuje pech. Ma bardzo wybuchowy temperament, a jednocześnie pozytywne podejście do życia. Jeździ starym samochodem, który wydaje dziwne dźwięki i często ulega awariom. Burzliwe przygody Kaczora Donalda zapewniły nieskończoną ilość pomysłów na coraz to nowe filmy z jego udziałem. Podobnie jak Myszka Miki ma swoją gwiazdę w słynnej Alei Sław.
Kubuś Puchatek
Grubiutki, żółty miś z dzbankiem miodu w łapkach to literacka postać stworzona przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne’a. Jego przyjaciele to: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś. Wszechobecna wersja Disneya, jest dość daleka od wizji autora, istnieje dopiero od 1989 roku, ale bardzo skutecznie wydaje się wypierać oryginał, dlatego warto pamiętać o prawdziwym Puchatku, który wyglądał troszeczkę inaczej. Kubuś wraz z przyjaciółmi mieszka w Stumilowym Lesie. Znany jest z łakomstwa, roztargnienia i zapominalstwa. Mimo swojego małego rozumku wie, czego chce w życiu. Oprócz miodu najważniejszą wartością dla misia jest przyjaźń. Chociaż czasami tego nie okazuje, ale jest gotów na poświęcenia, by nieść pomoc dla Prosiaczka, Tygryska oraz reszty swoich przyjaciół. Gdyby nie przygody rozkosznego misia ze Stumilowego Lasu dzieciństwo wielu ludzi mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej. Duży brzuszek, krótkie nóżki oraz przyjazna buzia czynią Kubusia doskonale sprzedającą się maskotką dla dzieci i młodzieży.
Reksio
Ameryka ma swojego Pluto, Goofy’ego i Snoopy’ego, Francja — Idefixa, zaś Polska – przesympatycznego Reksia. Stworzony został przez Lechosława Marszałka. W bajce Reksio wciela się w różne role. Raz jest sportowcem, aktorem, a nawet… dentystą! Debiutował także jako malarz, strażak i detektyw. W przygodach towarzyszyły mu inne zwierzęta. Generalnie to pies o dobrym sercu, który lubi pomagać innym. Reksio posiada wiele ludzkich cech. Zwykle chodzi na dwóch łapach, umie posprzątkać swoją budę, próbuje łowienia ryb i niczym profesjonalny pielęgniarz opiekuje się swoim kolegą, który złamał nogę. Nie zapomina przy tym jednak, że jest kundelkiem – bywa, że z zapałem bawi się piłką, albo gryzie wielki stary but – niczym typowy podwórkowy pies! Poza tym pokazuje najmłodszym widzom, że czasem wyobraźnia wystarczy, by dobrze się bawić, a wszelkie konflikty można rozwiązać pokojowo.
Miś Uszatek
„…Jestem sobie mały miś, gruby miś.
Znam się z dziećmi nie od dziś…”
Któż z nas nie pamięta tych słów i nie nuci ich swoim dzieciom? Miś Uszatek narodził się w 1967 roku. Trochę nietypowo, bo z dwóch ojców: pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Po raz pierwszy pojawił się w pisemku dla dzieci pt. „Miś”. Potem stał się bohaterem książek, by ostatecznie dzięki Polskiej Telewizji i Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For trafić na ekrany telewizorów. Wtedy to powstała lalkowa bajka z Uszatkiem w roli głównej. Ten sympatyczny bohater zawsze mówi prawdę i ceni sobie przyjaźń. Swoją pogodą wnosi optymizm i naturalną potrzebę zabawy i radości, która jest nierozerwalna z dzieciństwem każdego człowieka. Zazwyczaj jest odpowiedzialny i rozważny, choć nie brakuje mu ciekawych przygód. Piosenka, którą wykonuje Miś Uszatek nawiązuje do równości i przyjaźni z dziećmi. Sławę przyniosło mu klapnięte uszko, a rodzice polubili go za to, że kładł się do łóżka zawsze o właściwej godzinie.
Bolek i Lolek
Bajkę o przygodach dwóch sympatycznych braci pamiętają rodzice i dziadkowie. Zna ich cała Polska. Zadebiutowali w 1963 roku w odcinku zatytułowanym “Kusza”. Wszystkie filmy z ich udziałem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Twórcą koncepcji serii był Władysław Nehrebecki. Pierwowzorami Bolka i Lolka byli jego synowie Jan i Roman. Bolek i Lolek szybko zdobyli sympatię młodych i starszych widzów. Filmy z ich udziałem odniosły wielki sukces w kraju i za granicą. Ci dwaj bracia są bardzo charakterystyczni i nie sposób ich pomylić. Bolek jest wyższy, szczuplejszy i ma ciemne włosy. Ubrany jest w żółtą bluzę i czerwone szorty. Lolek z kolei jest grubszy i ma jasne włosy. Chodzi ubrany w biały podkoszulek i fioletowe spodnie na szelkach. Chłopcy w trakcie licznych przygód często się przebierają i wcielają w różne role: Indian, sportowców, marynarzy czy rycerzy, kowbojów albo kosmonautów. Potrafią podróżować i w czasie i w przestrzeni — wybierając punkt na globusie, przenoszą się w odległe, egzotyczne miejsca i poznają obce kultury pokazując małym widzom świat. Dwaj wesołków doczekało się licznych – jak na czasy, w których powstali — gadżetów. Ten najbardziej popularny, to oczywiście pierwsza polska guma balonowa „Bolek i Lolek”. Niejeden z nas do dziś wspomina jej smak. W 2011 roku w Bielsku — Białej postawiono im pomnik z brązu.
Pszczółka Maja
Po raz pierwszy pojawiła się w świątecznej bajce na dobranoc w 1979 roku. Austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjska produkcja oparta jest na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa. Niepozorna pszczółka podbiła serca młodych widzów do tego stopnia, że w trakcie emisji bajki pustoszały podwórka i place zabaw, a wszystkie dzieciaki biegły na spotkanie z sympatyczną pszczółką Mają i jej przyjaciółmi. Bajka przemycała w umiejętny sposób wiele wiedzy przyrodniczej, czasem trochę ubarwiając i naginając rzeczywistość, ale w ramach dozwolonych dla filmów animowanych skierowanych do dzieci. Każdy odcinek to nowe przygody i spotkania z coraz to nowymi mieszkańcami lasu. Między innymi poznaliśmy pracowite mrówki, konika polnego Filipa, muchę Bzyk, dżdżownicę Magdę, mysz Aleksandra, żuka gnojarza Teodora, czy pajączycę Teklę i wiele, wiele innych leśnych stworzeń. W różnorakich przeżyciach Mai zawsze towarzyszył Gucio. Czasem oboje wpadali w tarapaty, z których jednak zawsze wychodzili cało. Poza sukcesem Mai samej w sobie, furorę w Polsce zrobiła tytułowa piosenka śpiewana przez Zbigniewa Wodeckiego. Przecież “wszyscy Maję znają i kochają…”