Ciąża urojona — objawy

Ciąża urojona — objawy

by -

Ciążą uro­jona, his­terycz­na albo rzeko­ma – nieza­leżnie od tego, jak nazwiemy to psy­chiczne zaburze­nie, zawsze stoi za nim trage­dia kobi­ety. Zwyk­le przy­padłość jest raczej przed­miotem naszych żartów – kiedy jed­nak okazu­je się, że prob­lem doty­czy kogoś z naszej bliskiej rodziny lub nas samych, śmiech zmienia się w roz­pac­zli­we szukanie pomo­cy. Jakie są przy­czyny tego niez­nanego nam zaburzenia? W jaki sposób zachowu­je się oso­ba nim dotknię­ta? I — co najważniejsze — czy jest jak­iś sposób, by jej pomóc?

Wielkie prag­nienia, wielkie obawy, wielkie dra­maty
W zde­cy­dowanej więk­szoś­ci przy­pad­ków za wys­tąpi­e­niem ciąży uro­jonej stoi dłu­gotr­wała niepłod­ność albo bezpłod­ność przekreśla­ją­ca jakiekol­wiek szanse na macierzyńst­wo. Cier­pi­e­nie oso­by, która prag­nie mieć dziecko, ciągłe obser­wowanie speł­ni­a­nia się marzeń innych, kon­takt z ciężarny­mi, mały­mi dzieć­mi i szczęśli­wy­mi matka­mi, poczu­cie bycia gorszą, a także nieustan­na nadzie­ja na to, że sytu­ac­ja ta kiedyś uleg­nie zmi­an­ie – wszys­tko to powodu­je, że trud­no utrzy­mać równowagę psy­chiczną. Zmi­ana try­bu życia i całkowite ukierunk­owanie go na zajś­cie w ciążę, spraw­ia­ją że codzi­en­ność danej kobi­ety, więk­szość jej myśli i zain­tere­sowań sku­pia się wokół jed­nego celu – a stąd już krót­ka dro­ga do swego rodza­ju obsesji.

Jak jed­nak pod­kreśla wielu spec­jal­istów, rzad­kim, ale jed­nak możli­wym powo­dem wys­tąpi­enia tego psy­chicznego zaburzenia jest… stra­ch przed ciążą. Pod­stawą obaw są tutaj częs­to bard­zo negaty­wne doświad­czenia – trau­maty­czny poród, liczne poronienia, gwałt albo po pros­tu obec­na, trud­na sytu­ac­ja, którą moc­no skom­p­likowało­by przyjś­cie na świat dziec­ka. Niem­niej, w każdej z tych okolicznoś­ci może dojść do wielkiego stra­chu przed ciążą. Mimo wsze­la­kich, licznych zabez­pieczeń antykon­cep­cyjnych, u danej kobi­ety wys­tępu­ją objawy, które wyraźnie wskazu­ją na wys­tąpi­e­nie ciąży his­terycznej.

Czy to już prob­lem?
Jakie są właś­ci­wie objawy ciąży uro­jonej? Niek­tóre panie pode­jrze­wa­ją ją u siebie, ponieważ wyda­je im się, że „czu­ją” się ciążowo, ale okazu­je się, że to nie to. Inne z kolei sądzą, że coś jest z nimi nie tak, ponieważ tak roz­pac­zli­wie próbu­ją dojrzeć drugą kreskę na teś­cie ciążowym, że zaczy­na­ją wręcz ją zauważać – nawet mimo sprzecznych infor­ma­cji ze strony innych „oce­ni­a­ją­cych”. To jed­nak może przy­trafić się każdej kobiecie i tak naprawdę wiele pań może stwierdz­ić – „też tak miałam!”. Objawy ciąży uro­jonej są dużo bardziej poważne i z pewnoś­cią nie ogranicza­ją się do wypa­try­wa­nia drugiej kres­ki. Co więcej – kobi­ety z tym poważnym zaburze­niem bard­zo częs­to nie wykonu­ją tes­tu. Te, które prag­ną dziec­ka, podświadomie nie chcą ryzykować zburzenia swoich przekon­ań.

Objawy ciąży uro­jonej
Jed­nym z poważniejszych objawów ciąży uro­jonej jest zatrzy­manie miesiącz­ki nie wywołane żad­ny­mi przy­czy­na­mi somaty­czny­mi. Oczy­wiś­cie miesiącz­ka ma pra­wo się opóźnić u niemalże każdej z nas – może być to wywołane stre­sem, leka­mi lub wyjaz­dem. Jed­nak w tym przy­pad­ku, gdy men­stru­ac­ja nie pojaw­ia się przez wiele dni, wyjaśnie­niem tego są raczej aspek­ty psy­cho­log­iczne.

Pozostałe objawy do złudzenia przy­pom­i­na­ją te, które towarzys­zom ciężarnym. Kobi­eta będą­ca w ciąży uro­jonej może zatem mieć pow­ięk­szone pier­si, bóle pod­brzusza, mdłoś­ci i wymio­ty, a otacza­ją­cy ją blis­cy zwrócą uwagę na ospałość i zmi­any nas­tro­ju. Wszys­tko to wybit­nie wskazu­je na bard­zo znaczą­cy wpływ kondy­cji psy­chicznej na ciało człowieka. Co warto pod­kreślić – każdy poje­dynczy „objaw” w znacznym stop­niu zwięk­sza przeko­nanie danej kobi­ety, że jest w ciąży i powodu­je wys­tąpi­e­nie kole­jnych syg­nałów z orga­niz­mu.

Dra­mat rodziny — gdzie szukać pomo­cy?
Niezwyk­le istotne jest zrozu­mie­nie, że pomoc kobiecie, którą dotknie ciąża rzeko­ma, nie pole­ga na uświadomie­niu jej, że w tej ciąży nie jest. To pier­wsza reakc­ja wielu członków rodziny dotknię­tych tym prob­le­mem – „uświadomimy jej prawdę i będzie dobrze”. Nic z tych rzeczy. Wys­tąpi­e­nie ciąży uro­jonej to zaled­wie jeden objaw zaburzeń psy­chicznych, nad który­mi wspól­ny­mi siła­mi muszą pra­cow­ać ginekolog, psy­chi­a­tra i rodz­i­na pac­jen­t­ki.

Warto pod­kreślić, że  dla kobi­ety, która dowiadu­je się, że jej ciąża w rzeczy­wis­toś­ci nie ist­nieje, jest to prawdzi­wa trage­dia, której towarzyszą emoc­je podob­ne do tych odczuwanych przy poronie­niu. To kole­jny powód, dla którego nie moż­na pozostaw­iać kobi­ety „uświadomionej” samej sobie. Z pomocą najbliższych oraz dobrych spec­jal­istów jest jed­nak duża szansa na powrót do dobrej kondy­cji psy­chicznej.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz