Buraczane kluseczki z dziurką

Buraczane kluseczki z dziurką

Por­c­ja dla 4 osób z rez­er­wą na dokład­kę:)

Skład­ni­ki na klus­ki:

2 kg ziem­ni­aków
mąka ziem­ni­aczana (około 1,5 szk­lan­ki)
2 łyż­ki oleju/oliwy
sól
sok z bura­ka
posza­tkowany kop­erek (pół pęcz­ka)
Skład­ni­ki na skwar­ki:
(dla 4 osób)
4 śred­nie pietrusz­ki
8 łyżek oleju/oliwy
spo­ra szczyp­ta soli
Wyko­nanie:
Ziem­ni­a­ki obier­ać, pokroić i gotować z dodatkiem 2 czu­batych łyżeczek soli. Następ­nie odcedz­ić i odczekać krótką chwilę by przestygły, potem prze­cis­nąć przez praskę. Moż­na też ubić je pałką, utłuc lub zmielić przez maszynkę. Poczekać aż ostygną. Włożyć do mis­ki lub gar­nka przy­dusić dłoń­mi i wymieszać z mąką ziem­ni­aczaną około 1,5 szk­lan­ki), dodać sok z bura­ka i posza­tkowany kop­erek i zag­nieść cias­to. Gdy masa jest już jed­no­li­ta dodać olej i jeszcze chwilę wyra­bi­ać.
Potem wystar­czy w dło­ni­ach wytoczyć kulecz­ki wielkoś­ci dużego orzecha włoskiego, następ­nie spłaszczyć i zro­bić w środ­ku dzi­urkę. Gotowe klus­ki wyłożyć ja deskę i wrzu­cić do osolonej wody i gotować (na początku  na dużym ogniu, potem zmniejszyć płomień, przy gotowa­niu klusek woda nie może wrzeć) par­ti­a­mi przez kil­ka min­ut, aż do wypłynię­cia na wierzch. Kiedy gotu­ją się klus­ki jest chwila do przy­go­towa­nia skwarek. Jak to zro­bić?
Pietrusz­ki obier­ać i pokroić w dość drob­ną kostkę, wrzu­cić na patel­nię z roz­grzanym ole­jem i smażyć, częs­to miesza­jąc. aż solid­nie się zeszk­lą. Gotowe, wystar­czy je jeszcze posy­pać szczyp­tą soli oraz pomieszać z kluska­mi.
Pychaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
Mama ośmiomiesięcznego Julka, zmęczona bieganiem po bazarkach w poszukiwaniu dobrych, zdrowych warzyw i owoców. Po kilku latach pracy w korporacji jako rekruter postanowiła szerzyć pasję zdrowego stylu życia i wegetariańskiej kuchni, dlatego wraz z mężem otworzyła firmę VEGEPACK - ecowarzywniak z dostawą do domu.

1 KOMENTARZ

  1. Wyglada­ja rewela­cyjnie i sa bezg­lutenowe!
    Dzieci moga poma­gac je lepic,juz widze dzi­urke w kluseczce pozostaw­iona przez maly paluszek:)

Dodaj komentarz