Wolni od rtęci
Dzieci z blisko 50 przedszkoli wzięły udział ekologicznej lekcji „Zielone jutro”. Maluchy dowiedziały się co to jest recycling, co robić z niebezpiecznymi odpadami i jak segregować śmieci.
W przedszkolach z 6 miast Polski: Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania oraz Warszawy zrelizowano jednorazowe 45-minutowe zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się czym są odpady niebezpieczne, jak z nimi postępować, a w szczególności jak unikać zagrożeń związanych z rtęcią. Dzieci utrwaliły zdobytą wiedzę, przez stworzenie prac plastycznych, w których przedstawiły, w jaki sposób postrzegają świat wolny od rtęci — świat „Zielonego jutra”. Prace, będą uczestniczyły w konkursie, w którym nagrodą jest usunięcie rtęci z okien lub ich wymiana na ekologiczne, bezrtęciowe.
Zajęcia to część ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla dzieci, która powstała z inicjatywy organizatorów Fundacji Nasza Ziemia, firmy eco in oraz Biura Informacji Toksykologicznej ma budować świadomość ekologiczną już od najmłodszych lat. Poprzez edukowanie dzieci, ma również informować dorosłych.
Niewielu dorosłych wie, że rtęć, to drugi po plutonie najbardziej toksyczny pierwiastek na Ziemi, który ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Raz wydobyta, nigdy nie ulega biodegradacji. Już 1 gram rtęci wystarczy by zatruć małe jezioro. Pomimo szkodliwości, rtęć nadal używa się w produkcji i przemyśle. Sama branża okienna wykorzystuje do produkcji w Polsce około 1,5 tony rtęci rocznie. Jest stosowana w większości mas uszczelniających do okien.
Akcja edukacji ekologicznej oraz konkurs „Zielone jutro” mają za zadanie kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat. Edukując dzieci, organizatorzy chcą również zwrócić uwagę rodziców na ten problem. 5‑letni Staś z przedszkola Akademia Małego Człowieka w Warszawie, w którym odbyły się otwarte zajęcia pokazowe, na pytanie, czy jego rodzice wiedzą, jak niebezpieczna jest rtęć odpowiedział – Myślę, że nie wiedzą, nigdy mi o tym nie mówili. Ale teraz to ja im powiem!
Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów kampanii wynika, że niewiele wiemy na temat zastosowań rtęci i bagatelizujemy zagrożenia z nią związane. Ponadto wykazało ono, że Polacy mają znikomą świadomość tego, w których produktach może znajdować się rtęć. Wyjątkiem są termometry — 77% badanych kojarzy je z tym toksycznym metalem. Jednak o tym, że może ona znajdować się w oknach wie już tylko 9% Polaków. Nie umiemy też postępować z rozlaną rtęcią – aż 54% przyznaje, że nie zna sposobu, aby ją zneutralizować i uniknąć zatrucia. Gdy nam samym brakuje świadomości o zagrożeniu, wspaniale, gdy przedszkola stają się miejscami, w których najmłodsi zdobywają istotną wiedzę i kształtują odpowiednie, proekologiczne postawy. Program zajęć zdobył pozytywną opinię metodyka. Informację o tym, jak postępować z rtęcią można znaleźć na stronie kampanii www.zieloneokno.org
Niech się uczą maluchy. Na starość jak znalazł, byleby tylko mama lub babcia nie powiedziały wprost: wyrzuć gdzie chcesz, bo nie mamy teraz czasu. Brawo kampania zielone okno…:)