Skąd się wziął święty Mikołaj?!
Prawie każde dziecko pisze do niego listy. Czy ktoś pamięta baśnie o lodowym pałacu, zaprzęgach reniferów mknących po leśnych bezdrożach i świętym Mikołaju, oczywiście z olbrzymim workiem prezentów, gotowym urzeczywistnić nasze marzenia? Gdzie mieszka, skąd pochodzi i jak wygląda święty Mikołaj?
Jeden ze znanych miejskich mitów mówi, że świętego Mikołaja wymyślił amerykański artysta na potrzeby kampani Coca-Coli na potrzeby świątecznej kampanii reklamowej. Pewnie wielu ludzi jest przekonanych o słuszności tej historii, ale prawda o świętym Mikołaju jest troszeczkę inna i niestety, mało medialna.
Mikołaj, kto to taki?
W chrześcijańskich “Żywotach świętych” możemy przeczytać, że Mikołaj, który został po swojej śmierci ogłoszony świętym, żył na przełomie III i IV w. i był biskupem Miry — miasta znajdującego się aktualnie na terenie Turcji. Podobno dobroczynny duchowny wybawił trzy córki zubożałego mieszczanina od sprzedania ich do domu publicznego. Pewnej nocy przez komin ich domostwa wrzucił wypchane pieniędzmi sakiewki, które wpadły do pończoch i butów, które suszyły się obok kominka. Tak narodziła się historia najhojniejszego świętego w dziejach świata.
Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj (ang. Santa Claus, Father Christmas) — baśniowa postać sympatycznego grubasa lub jak kto woli dziadka z białą brodą ubranego w czerwony strój. W okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię, Grenlandię, północną Kanadę lub księżyc i biegun północny.
Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje dzieci 1 stycznia. W Rosji i krajach ościennych popularny jest Dziadek Mróz (ros: Дед Мороз) i Śnieżynka (ros: Снегурочка). Natomiast w Polsce, podobnie jak w większej części Europy dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).
Jak wygląda?
Początkowe wizerunki świętego Mikołaja przedstawiały go jako szczupłego, wysokiego mężczyznę w biskupich szatach. Niektóre prezentowały wychudzonego elfa lub złośliwego, przerażającego gnoma. Za twórcę współczesnej postaci pulchnego, rumianego Mikołaja uznaje się Haddona Sundbloma — rysownika, który na zamówienie firmy Coca-Cola, zmienił wyobrażenie całego świata o tym najsłynniejszym świętym.
W latach 20. XX wieku Cola uważana była za napój odpowiedni jedynie na upalne, letnie dni. Gdy nadchodziła zima, firma odnotowywała ogromne spadki sprzedaży, dlatego postanowiła rozpocząć kampanię reklamową, która miała skłonić konsumentów do kupowania słynnego, brązowego napoju także zimą. Kampania ruszyła w 1922 roku z hasłem: „Thirst knows no season”. Baśniowy Mikołaj mieszka w Laponii i ma postać sympatycznego grubaska z długą siwą brodą ubranego w czerwony strój. Towarzystwa dotrzymują mu elfy, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia pomagają mu w rozdawaniu prezentów.