Współczesne dzieci mniej szczęśliwe od rodziców

Współczesne dzieci mniej szczęśliwe od rodziców

by -

Budowanie „baz”, prze­si­ady­wanie na trzepaku, zabawa w chowanego — tak jeszcze niedawno dzieci spędza­ły czas na pod­wórkach. Więk­szość Polaków z rozrzewnie­niem wspom­i­na cza­sy dziecińst­wa, uważa­jąc, że kiedyś dzieci były szczęśli­wsze — wyni­ka z bada­nia TNS Pol­s­ka.

66% respon­den­tów uważa, że dzieci były kiedyś szczęśli­wsze. Jedynie co pią­ta oso­ba uznała, że pokole­nie urod­zone w XXI wieku jest szczęśli­wsze niż ludzie urodzeni wcześniej. Im jesteśmy star­si, tym lep­iej oce­ni­amy cza­sy swo­jego dziecińst­wa.

Więk­szość Polaków (64%) uważa, że dzieci zosta­ją w domu po to, by oglą­dać telewiz­ję lub grać w gry. Co czwarty (24%) badany stwierdza, że braku­je placów zabaw, więc maluchy nie mają gdzie się baw­ić. Zbliżona gru­pa wskazu­je na dodatkowe zaję­cia dzieci, które tym samym mają mniej cza­su na zabawę.

Happy friends sitting on swing and looking at camera

Niemal połowa badanych (47%) uważa, że do lamusa odeszły kul­towe rozry­w­ki chłopców — strze­lanie z pro­cy, kap­sle — oraz ulu­bione zabawy dziew­czynek, jak skakanie w gumę oraz gra w klasy. Również gry zespołowe, jak: pod­chody, zabawa w chowanego, „polic­jan­ci i złodzieje”, według Polaków, nie stanow­ią już atrak­cyjnej formy spędza­nia cza­su dla współczes­nych dzieci. Na liś­cie zabaw z dziecińst­wa, które dziś odeszły do lamusa, znalazł się również – a jakże – leg­en­darny trzepak, w którego obrę­bie kwitło niegdyś życie towarzyskie każdego osied­la.

Więcej niż co trze­ci Polak uważa, że w zapom­nie­nie odeszły także takie zabawy z dziecińst­wa jak budowanie “bazy” na pod­wórku, zabawy z życia wzięte (np. pop­u­larny w lat­ach 70. “warzy­w­ni­ak”, “dom”) oraz czy­tanie komik­sów i bajek. Współcześni trzy­dziesto­latkowie, czyli Pola­cy urodzeni na przełomie lat 70. i 80., częś­ciej niż pozostali uważa­ją, że pod­wórkowe “klasy­ki” bezpowrot­nie przepadły.

Badanie zostało przeprowad­zone przez TNS Pol­s­ka na zlece­nie mar­ki Jelp w dni­ach 8–15 listopa­da 2013 r. tech­niką wywiadu bezpośred­niego przy wyko­rzys­ta­niu tab

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz