Wegetariańska dieta u dziecka obniża ryzyko chorób cywilizacyjnych w życiu dorosłym

Wegetariańska dieta u dziecka obniża ryzyko chorób cywilizacyjnych w życiu dorosłym

by -
Badania amerykańskich naukowców pokazują, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska oraz wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia, w tym w okresie niemowlęctwa, wzrostu i dojrzewania. Co więcej może obniżyć ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości, w tym otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych rodzajów raka. Mali wegetarianie i weganie muszą jednak suplementować witaminę B12 i spożywać różnorodne produkty roślinne.

Zgod­nie ze stanowiskiem Amerykańskiego Sto­warzyszenia Diete­tyków (obec­nie Akademii Żywienia i Diete­ty­ki), dobrze zaplanowana dieta wege­tari­ańs­ka, w tym wegańs­ka, może być stosowana na każdym etapie życia. Co więcej, zapew­nia korzyś­ci zdrowotne w pro­fi­lak­tyce niek­tórych chorób.

– Wiado­mo, że nawy­ki żywieniowe, które dziecko nabędzie we wczes­nym dziecińst­wie, będą towarzyszyły mu w dorosłoś­ci. To może pomóc w prze­ci­wdzi­ała­niu chorobom cywiliza­cyjnym od samego początku – mówi agencji infor­ma­cyjnej Newse­ria Lifestyle, Han­na Stolińs­ka, diete­tyk z Insty­tu­tu Żywnoś­ci i Żywienia.

Według amerykańskiego Sto­warzyszenia u wege­tar­i­an obser­wu­je się niższe ryzyko otyłoś­ci, niedokr­wi­en­nej choro­by ser­ca, nad­ciśnienia tęt­niczego, cukrzy­cy typu 2 oraz niek­tórych rodza­jów raka.

Rodz­ice wege­tari­ańs­kich dzieci muszą jed­nak zwracać szczegól­ną uwagę na pewne skład­ni­ki odży­w­cze. W przy­pad­ku wyk­luczenia z diety mięsa i ryb (lub również nabi­ału oraz jaj) koniecz­na jest suple­men­tac­ja wit­a­miny B12. Mali wege­tar­i­an­ie i weganie, podob­nie jak dzieci na diecie trady­cyjnej, powin­ni też otrzymy­wać wit­a­m­inę D w okre­sie jesi­en­no-zimowym.

– Istot­na jest również ilość wap­nia, żelaza, cynku oraz błon­ni­ka. Jeżeli błon­ni­ka pokar­mowego jest za dużo w diecie małego wegan­i­na czy wege­tar­i­an­i­na, nieste­ty, może to ograniczać wchła­ni­an­ie niek­tórych skład­ników, takich jak: żela­zo, cynk, wapń i miedź – tłu­maczy Han­na Stolińs­ka.

W jadłospisie wege­tari­ańskiego dziec­ka oprócz warzyw i owoców powin­ny się znaleźć rośliny strączkowe i ich przetwory, orzechy i pest­ki oraz pro­duk­ty pełnoziar­niste.

– Jeżeli rodz­ice nie mają dostate­cznej wiedzy żywieniowej, od cza­su do cza­su moż­na się udać do diete­ty­ka, aby przeanal­i­zować jadłospis dziec­ka i wyliczyć zawartość poszczegól­nych wit­a­min i skład­ników min­er­al­nych. Częs­totli­wość wiz­yt takich dzieci u lekarza powin­na być taka sama, jak w przy­pad­ku dzieci na diecie trady­cyjnej – doda­je diete­tyk.

Stanowisko amerykańskiej orga­ni­za­cji potwierdza­ją również wyni­ki badań na pol­s­kich dzieci­ach wegańs­kich i wege­tari­ańs­kich wyko­nane przez spec­jal­istów z Cen­trum Zdrowia Dziec­ka w Międzyle­siu. Eksper­ci z CZD zaob­ser­wowali, że takie dzieci rozwi­ja­ją się praw­idłowo zarówno pod wzglę­dem fizy­cznym, jak i intelek­tu­al­nym.

źródło: lifestyle.newseria.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz