Co dziś na obiad?

Co dziś na obiad?

Wymyślanie kole­jnych potraw, nawet dla tych, którzy w kuch­ni czu­ją się pewnie i mieszać w gar­nkach lubią, może być i trudne, i nudne. Zwłaszcza, gdy wymyślać trze­ba wciąż nowe dania, bo te z żelaznego reper­tu­aru się opa­trzyły, a ich smak przes­tał być atrak­cyjny nawet dla najwięk­szych fanów. Zmęc­zone mamy po ciężkim dniu otwier­a­jące lodówkę z dręczą­ca was myślą: „co na obi­ad?” — nad­chodzi ratunek!

Food­ie dice” wymyśliły dwie Amerykan­ki, które miały już dość patrzenia na pojaw­ia­jące się na stole dzień w dzień słod­kie ziem­ni­a­ki z kur­cza­kiem i zielonym groszkiem. Powiedzi­ały „stop”!, a zaraz potem dały syg­nał do star­tu dla jedynej w swoim rodza­ju obi­ad­owej rulet­ki. Ter­az nowy pomysł na obi­ad jest prosty jak… rzut kość­mi.

Koś­ci w zestaw­ie jest dziewięć: 5 głównych oraz 4 pomoc­nicze, z których w sezonie uży­wa się tylko jed­nej. Dzię­ki kostkom głównym losu­je się pod­sta­wowe skład­ni­ki posiłku, a każ­da kost­ka odpowia­da istot­nej częś­ci poprawnie skom­ponowanej potrawy. Są więc pro­teiny, ziarna/węglowodany, zioła, dodatkowy skład­nik oraz meto­da obrób­ki (to może być np. gotowanie, piecze­nie, dusze­nie, gril­lowanie…). Kost­ki pomoc­nicze to sezonowe warzy­wa, charak­terysty­czne dla danej pory roku.

Na jeden rzut skła­da się sześć kostek, a na nich doskon­ała inspirac­ja do stworzenia ory­gi­nal­nego ciepłego posiłku. Spry­tne, praw­da? Wśród skład­ników zna­j­du­ją się te najprost­sze, ogóln­o­dostęp­ne, ale też i bardziej wyrafi­nowane (stwarza to okazję do poz­nawa­nia nowych smaków, lecz nie jest przy­musem – zawsze moż­na rzu­cić dru­gi raz i zmienić recep­turę). Warzy­wa sezonowe to dawka zdrowia (są świeże i zazwyczaj upraw­iane lokalnie) i duże ułatwie­nie – powin­ny być dostęp­ne na bazarku czy w okolicznym warzy­w­ni­aku. W przykład­owym rzu­cie „na wios­nę” wylosowały się: dus­zona jag­nięci­na, ryż, tymi­anek, czos­nek i szpara­gi. Brz­mi pysznie!

Oto mamy sposób na zabi­cie nudy na talerzu. Kost­ki wykon­a­ją naj­gorszą robotę — bo gdy jest pomysł, dalej idzie już łat­wo. Twór­czynie „Food­ie dice” obliczyły, że za pomocą zestawu kostek moż­na stworzyć aż 186 000 różnych kom­bi­nacji. To się nie może znudz­ić!

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz