Apsik! Oznaki przeziębienia u dziecka

Apsik! Oznaki przeziębienia u dziecka

by -

Jesień to czas, który wyjątkowo sprzy­ja roz­wo­jowi infekcji wiru­sowych, takich jak przez­ię­bi­e­nie. Zwięk­szona podat­ność na zachorowa­nia w okre­sie jesi­en­no-zimowym wyma­ga szczegól­nej czu­jnoś­ci, bowiem niewin­nie wyglą­da­ją­cy katar lub kaszel mogą prze­rodz­ić się w poważniejsze schorzenia.

Depositphotos_4729600_l

Początek choro­by

W przy­pad­ku przez­ię­bi­enia objawy pojaw­ia­ją się najczęś­ciej po upły­wie 48–72 godzin od kon­tak­tu z wirusem. Początkowo jest to osła­bi­e­nie i uczu­cie zmęczenia, wyraźnie moż­na zauważyć u dziec­ka apatię i brak chę­ci do zabawy. Do klasy­cznych objawów należy również mniej lub bardziej nasilony kaszel, a także wod­nisty katar, który utrud­nia malu­chowi odd­y­chanie przez nos. Pon­ad­to moż­na zaob­ser­wować pod­wyżs­zoną tem­per­aturę ciała, która w przy­pad­ku nad­każe­nia bak­teryjnego częs­to przekracza 38 stop­ni Cel­sjusza.

Jak zni­welować objawy choro­by?

U małych dzieci, które nie wyk­sz­tał­ciły jeszcze w pełni swo­jej odpornoś­ci, infekc­ja wiru­sowa prze­b­ie­ga zwyk­le ciężej niż w przy­pad­ku oso­by dorosłej. Dlat­ego waż­na jest szy­b­ka reakc­ja ze strony rodz­iców, którzy powin­ni być szczegól­nie wyczu­leni na pier­wsze ozna­ki przez­ię­bi­enia u dziec­ka – zni­welu­je to ryzyko powikłań i przyniesie malu­chowi ulgę w pier­wszych dni­ach choro­by. Szczegól­ną uwagę należy zwró­cić przede wszys­tkim na pod­wyżs­zoną tem­per­aturę ciała. Kiedy przekroczy ona 38 stop­ni Cel­sjusza, trze­ba udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie zachodzi konieczność zas­tosowa­nia ter­apii anty­bio­tykiem.

Kole­jnym, szczegól­nie dokuc­zli­wym objawem jest nasilony katar. Sta­je się on uciążli­wy zwłaszcza w nocy, wymusza bowiem odd­y­chanie przez usta, a to utrud­nia dziecku efek­ty­wny wypoczynek i prowadzi do wysuszenia błony ślu­zowej gardła, co z kolei częs­to skutku­je infekcją.

Warto zaz­naczyć, że zatkany nos bez kataru może świad­czyć o reakcji aler­gicznej u dziec­ka, dlat­ego po zaob­ser­wowa­niu takiego objawu należy zasięgnąć porady spec­jal­isty. Na zatkany nos w prze­biegu infekcji lub alergii korzyst­nie dzi­ała­ją preparaty z ksy­lometa­zoliną, która wykazu­je dzi­ałanie obkur­cza­jące naczy­nia krwionośne i zmniejsza­jące obrzęk błony ślu­zowej. Dzię­ki temu uciążli­wy objaw ustępu­je, co umożli­wia usunię­cie wydzieliny i popraw­ia kom­fort odd­y­cha­nia.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz