25 proc. kobiet w ciąży ma niedobór żelaza

25 proc. kobiet w ciąży ma niedobór żelaza

by -
Zbyt mała ilość żelaza w diecie to problem nawet co czwartej kobiety w ciąży. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do niedokrwistości, która zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka. Naukowcy dowiedli, że spożycie żelaza przez matkę w ciąży ma wpływ na późniejszy rozwój intelektualny oraz pracę układu immunologicznego dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rutynową suplementację tego mikroelementu u wszystkich kobiet ciężarnych.

 

brak żelaza w ciąży

Niedobór żelaza obser­wu­je się nawet u 25 proc. kobi­et spodziewa­ją­cych się dziec­ka. Zapotrze­bowanie na ten skład­nik wzras­ta w trak­cie ciąży, ponieważ orga­nizm przyszłej mamy zaczy­na wyt­warzać znacznie więcej czer­wonych krwinek na potrze­by pło­du. Niedokr­wis­tość z niedoboru żelaza zwięk­sza ryzyko przed­w­czes­nego poro­du i niskiej masy urodzeniowej noworod­ka. Z tego wzglę­du Świa­towa Orga­ni­za­c­ja Zdrowia zale­ca rutynową suple­men­tację tego mikroele­men­tu u wszys­t­kich kobi­et ciężarnych.

Żela­zo jest jed­nym z najbardziej istot­nych skład­ników w okre­sie ciąży. Powin­no być spoży­wane przez kobi­etę w odpowied­nich iloś­ci­ach. Poza codzi­en­ną dietą, od momen­tu, w którym kobi­eta dowiadu­je się, że jest w ciąży, a w okre­sie od drugiego trymestru należy dodatkowo suple­men­tować ten mikroele­ment w daw­ce około 30 mg dzi­en­nie – mówi agencji infor­ma­cyjnej Newse­ria Lifestyle Agniesz­ka Pawłows­ka-Wypych, biotech­nolog, dyrek­tor ds. Nau­ki i Roz­wo­ju firmy Sequoia, pro­duku­jącej i opra­cowu­jącej for­mułę preparatów far­ma­ceu­ty­cznych dla kobi­et w ciąży, mam karmią­cych i małych dzieci.

W przy­pad­ku niedoborów stwierd­zonych w bada­ni­ach krwi dawka powin­na być więk­sza – jej wysokość należy ustal­ić indy­wid­u­al­nie z lekarzem prowadzą­cym ciążę.

Dostar­cze­nie odpowied­niej iloś­ci żelaza w ciąży ma wpływ nie tylko na wyni­ki położnicze, lecz także na późniejszy rozwój intelek­tu­al­ny dziec­ka i dzi­ałanie układu immuno­log­icznego.

Wyni­ki badań naukowych wykaza­ły, że właś­ci­wa podaż żelaza w okre­sie ciąży, wpły­wa korzyst­nie na rozwój dziec­ka oraz pozwala zbu­dować zapasy tego skład­ni­ka na pier­wsze miesiące życia noworod­ka. Udowod­niono także, że niedobo­ry żelaza w pier­wszych miesią­cach życia dziec­ka przekłada­ją się na jego późniejsze efek­ty roz­wo­jowe w 8–10. roku życia. Te dzieci, u których żela­zo było zapewnione w odpowied­nich iloś­ci­ach, szy­b­ciej się uczą, lep­iej kojarzą, mają pod­stawy do sprawniejszego roz­wo­ju intelek­tu­al­nego. Dodatkowa suple­men­tac­ja żelaza ma również wpływ na odporność dziec­ka  – pod­kreśla Agniesz­ka Pawłows­ka-Wypych.

Zdrowe dzieci, które rodzą się o cza­sie, korzys­ta­ją z zapasów żelaza zgro­mad­zonych w trak­cie życia płodowego do 4–5. miesią­ca życia. Po tym okre­sie dietę niemowlę­cia należy już w ten mikroele­ment uzu­peł­ni­ać. Wcześ­ni­a­ki oraz dzieci z niską masą urodzeniową i z ciąż mnogich powin­ny być wspo­ma­gane suple­men­tacją już od urodzenia do ukończe­niu 1. roku życia.

Suple­men­tac­ja żelaza jest niezbęd­na w ciąży oraz okre­sie wczesnodziecię­cym, należy jed­nak pamię­tać, że pod­sta­wowym źródłem tego pier­wiast­ka powin­na być dieta. Pokarmy najbo­gat­sze w ten skład­nik to: czer­wone mię­so i drób, jaj­ka, zielone liś­ci­aste warzy­wa, orzechy, a także roślin­ny strączkowe i ich przetwory. Wchła­ni­an­ie żelaza moż­na popraw­ić, wprowadza­jąc do diety pro­duk­ty bogate w wit­a­m­inę C, np. natkę pietrusz­ki, paprykę, pomi­do­ry, truskaw­ki oraz owoce cytru­sowe.

źródło: newseria.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz