Dziecięce blizny — jak im zapobiec?

Dziecięce blizny — jak im zapobiec?

Rodz­ice najczęś­ciej martwią się bliz­na­mi poparzeniowy­mi. A prze­cież zwykłe skalecze­nie też może pozostaw­ić trwały ślad na skórze. Latem dziecku łatwiej się zranić, bo częś­ciej ma odkryte ciało. Co zro­bić, gdy się skaleczy, by nie pozostała bliz­na? Oto 5 pod­sta­wowych zasad.

  • Dziecięce blizny - jak im zapobiec?Oczyść ranę. Dokład­nie prze­myj wodą utle­nioną i usuń ewen­tu­alne drobin­ki szutru czy piasku, które po pier­wsze — utrud­ni­a­ją pro­ces goje­nia, a po drugie — mogą być widoczne pod naskórkiem już po zago­je­niu rany.
  • Zabez­piecz skalecze­nie. Nałóż opa­trunek i plas­ter, by zapo­biec infekcji rany. Zmieni­aj go dwa razy dzi­en­nie i od razu po każdym zamocze­niu. Gdy uszkodze­nie skóry jest niewielkie, warto stosować pod plas­ter spec­jal­ną maść, która przyspieszy regen­er­ację (np. Alan­tan, Cical­fate, Cicaplast).
  • Chroń ranę. Nie powin­na roz­makać, bo to utrud­nia goje­nie. Dlat­ego dziecko nie powin­no do tego cza­su brać długich kąpieli w wan­nie ani baw­ić się w base­nie. Wytłu­macz malu­chowi lub przypil­nuj sama, by “nie skubał” strup­ka — odry­wanie frag­men­tów gojącej się rany może wywołać pojaw­ie­nie się blizny. W cza­sie boje­nia rany należy też chronić uszkod­zoną skórę przed słońcem.
  • Zapo­b­ie­gaj bliznow­com. Nawet gdy rana się zagoi (stru­pek sam odpad­nie), warto nakładać w tym miejs­cu spec­jal­ny żel-maść silikonową (jak Der­matix, Bliz­nasil, Silky­derm). Będzie prze­ci­wdzi­ałać prz­eras­ta­niu, czyli pow­ięk­sza­niu się blizny. Preparat aplikuj jeden do trzech miesię­cy. W tym cza­sie bliz­na stanie się mięk­ka, zys­ka jed­no­litą struk­turę i kolor. Rany u dzieci goją się dużo szy­b­ciej niż u dorosłych i zwyk­le znika­ją bez śladu.
  • Pozostała bliz­na? Pomogą zabie­gi medy­cyny este­ty­cznej. Laser frak­cyjny Palo­mar Lux 1540 moż­na stosować nawet u dzieci. Jego światło powodu­je w skórze mikrourazy, które pobudza­ją mech­a­nizmy samon­apraw­cze. W efek­cie pow­sta­je nowa, zdrowa tkan­ka. Po kuracji bliz­na jest gład­sza i dużo mniej widocz­na. Zabieg kosz­tu­je od 200 zł. Należy liczyć się z tym, że trze­ba będzie wykon­ać go trzykrot­nie.

Kon­sul­tac­ja medy­cz­na: dr Agniesz­ka Bliżanows­ka z Cen­trum Der­ma­tologii i Medy­cyny Este­ty­cznej Well­Derm.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz